Bu Toprağın Sesi Programı Seben’de

Bu Toprağın Sesi Programı Seben’de

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Anadolu’nun bereketli topraklarındaki üreticileri bizlerle buluşturan “Bu Toprağın Sesi” programı çekimleri bu kez Bolu’daydı.

Tarihsel ve ekonomik anlamda önemli bir gen kaynağımız olan hayvansal genetik kaynaklarımızdan Ankara (Tiftik) Keçisi 2005 yılından itibaren halk eliyle korunmaya başladı. Kırıkkale, Ankara ve Siirt illerinde koruma altına alınan ve en son Seben İlçemizde koruma programı başlatılan Ankara (Tiftik) Keçisi yetiştiriciliğini konu alan bölüm çekimleri tamamlandı. Keçi yetiştiriciliğine gönül vermiş üreticilerimiz ile hazırlanan program hafta içi 8.45’te TRT 1 ekranlarında yer alacak.

Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islah Projesi Nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü uhdesinde yürütülmekte olan ''Evcil Hayvan Genetik Kaynaklarının Yerinde Korunması ve Sürdürülebilir Kullanımı Ülkesel Projesi' kapsamında tarihsel ve ekonomik anlamda önemli bir gen kaynağımız olan hayvan genetik kaynaklarımızdan Ankara (Tiftik) Keçisi 2005 yılından itibaren halk elinde korunmaya başlandı. Kırıkkale ve Siirt illerinde 2 alt proje ile koruma çalışmaları devam etmektedir. ''Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi'' kapsamında da 2006 yılında Ankara Keçisi ıslah çalışmalarına başlanmış, Ankara ve Siirt illerinde 6 alt proje ile ıslah çalışmalarına devam edilmektedir. Ayrıca ilk defa İlimizin Seben ilçesinde Ankara (Tiftik) Keçisi koruma altına alınmış ve ıslah çalışmalarına başlanmıştır.

ankara-tiftik-kecisi-1.jpgankara-tiftik-kecisi-1.pngankara-tiftik-kecisi-2.jpgankara-tiftik-kecisi-4.jpg

ankara-tiftik-kecisi-5.jpgankara-tiftik-kecisi-6.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.