Bu yöntemleri uygulayanların elektrik faturaları yarıya düşecek

Bu yöntemleri uygulayanların elektrik faturaları yarıya düşecek

Ülkemizde elektrik zamlarıyla nasıl başa çıkacağını bilemeyen vatandaşlar farklı çözüm yolları ararken, uzmanlar da konu hakkındaki detayları paylaştı. Bu yöntemlere dikkat edenlerin elektrik faturaları yarı yarıya düşecek. Peki nasıl?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)tarafından alınan son bilgiler doğrultusunda orta ve büyük ölçekteki işletmelerin elektrik faturaları için serbest piyasada takas fiyatı üzerinden ödeme imkanı sunulacağı duyuruldu. Bu sistemi doğru kullanan tüketicilerin elektrik faturalarında ise ciddi bir fark yaşanacak. Elektrik tedarik anlaşmaları kapsamında saatlik fiyatlar dikkate alınmaktadır. Bu kapsamda tedarik anlaşmaları için belirlenen saatlik fiyatların dikkate alınarak kullanım sağlanması ciddi farklar ortaya çıkarıyor.

Orta ve büyük ölçekli işletmelerde ve sanayi kuruluşlarında elektrik fiyatı arz talep durumuna göre belirlenir. Bu kapsamda oluşan referans elektrik enerjisi fiyatı ise piyasada takas fiyat olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar kapsamında birçok şirket için izin günü olan pazar günü elektrik birim fiyatının kilovatsaat başına 2,314 TL olduğu açıklandı.

Elektrik fiyatlarının en pahalı olduğu günler ise Pazartesi ve Salı günü olarak belirtildi. Belirlenen fiyatlar kapsamında elektrik fiyatlarının en ucuz olduğu gün ise Perşembe günü olarak kayıtlara geçti. Tüm bunların yanı sıra elektrik tüketim fiyatları için belirlenen saat aralıkları da oldukça önemli bir yere sahiptir. Gün içerisinde elektrik tüketiminin en yüksek olduğu saat aralığı 17:00 - 21:00 arası olurken en düşük saat aralığı ise 01:00 - 07:00 olarak görülmektedir.

Elektrik faturalarında düşüş sağlamak isteyen vatandaşların öğlen 12:00 - 13:00 aralığında kullanmaları durumunda faturalarda da ciddi bir fark yaşanacağı belirtirdi. Türkiye'de piyasa takas fiyatı 'merit order' adı verilen bir yöntem ile belirlenmektedir. Bu yöntem ile ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi bir gün öncesinden tahmin edilerek çalıştırılır. Tüketimin artması durumunda ise santraller sıra ile devreye alınır ve tüketim düşük devreden gerçekleştirilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.