Bugün Mücadele Günü

Bolu Kadın Dayanışması adına Bolu Sağlık Spor Kulübü Derneği Başkanı Emine Özdoğan, bugünün önemine dair yaptığı açıklamada; “Bugün 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele ve Dayanışma Günüdür. Bu gün ele ele verme günüdür. Bu gün kadına yönelik şiddete hayır günüdür” diye konuştu.

Bugün Mücadele Günü

Haber: Kasım ŞAHİN 
Bugün, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olduğunu dile getiren Özdoğan konu hakkında şunları söyledi; 
Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye'de kadına yönelik şiddet her geçen gün artmakta, kadının bedeni, kimliği ve emeği üzerindeki baskılar yoğunlaşmaktadır. Erkek egemen sistemin ekonomik dayatmaları, militarizm, terör, işsizlik ve yoksulluk en fazla kadınları vurmaktadır. 
Dünyanın birçok yerinde savaşlar, işgaller ve ambargolar nedeniyle yüz binlerce kadın ve çocuk katledilmektedir. Kendi coğrafyamızda yaşanan vahşete ise halen tanıklık ediyoruz. Binlerce Ezidi, Kürt, Türkmen ve Arap kadın bir terör örgütü olan IŞİD tarafından katlediliyor, göç ettiriliyor, kaçırılarak pazarlarda satılıyor ve tecavüze uğruyor. Bir şekilde kurtulmayı başaranlar ise insan tacirlerinin kurbanı oluyor ya da çoğunlukla ülkemizde yerleştirildikleri yerlerde insan onuru ile bağdaşmayacak yaşam koşullarında hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. 
2016 yılının başından bu yana ülkemizde 200 den fazla kadın, erkekler tarafından   öldürülmüştür. Kadın ve kız çocuklarına yönelik fiziksel şiddet, cinsel taciz tecavüz ve istismarlar halen artmaya devam ediyor. Resmi kurumlarca veriler ya açıklanmıyor ya da mevcut durumun çok altında sayılar sunuluyor. Binlerce kadın işyerlerinde, evlerinde, sokaklarda erkek şiddetinin farklı biçimlerine maruz kalıyor. Çocuk istismarı son derece korkunç boyutlara ulaşmış ve nefret cinayetleri yaygınlaşmış durumda. 
Namus, töre cinayetleri, koca-baba dayakları, işkence medyada magazinleştirilerek sunulmaktadır. Şiddete uğrayan kadının ne yaptığı, ne söylediği ya da nasıl giyindiği sorgulanarak; fiziksel, sözel ve cinsel şiddete uğrayan kadınların bunu hak edip etmediği tartışılarak, kurbanlar suçlanmakta ve şiddette gerekçeler yaratılmaktadır. 
Kadına yönelik şiddetin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması, öncelikle devletin ve siyasal iktidarların tüm kurumlarıyla sorumluluk üstlenmesi, ilgili tüm sivil ve resmi kuruluşlarla işbirliği yaparak gerekli sosyal politikaların yaşama geçirilmesi ile mümkün olacaktır. Yaşamsal öneme sahip bu sorunun ortadan kaldırılması için Devlet politikalarının belirlenip uygulanmasında kadının “birey” olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Kadının sorunlarının yalnızca aile içinde olmadığı, yaşamın her alanında olduğu anlaşılmalıdır. Kadınlara Yönelik Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılmasına yönelik uluslararası tüm sözleşmelerin de referans alınması gerekmektedir. Bugüne dek imzalanmış olan tüm uluslararası sözleşmelerin yaşama geçirilmesinin sağlanması, olumlu yöndeki çağdaş hukuksal düzenlemelerin yaşama geçirilmesi son derece önemlidir. 

Şiddetin önlenmesi için;  Devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınaması; Şiddete uğrayan kadınlar için başvuru merkezleri ve sığınma evlerinin sayısının artırılması; Ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek sağlanarak ekonomik ihtiyaçların karşılanabileceği koşulların oluşturulması ve gerekli yasal yardımların yapılması; Cinsiyetçi politikalar, yasalar ve uygulamaların kaldırılması, konu ile ilgili eylem ve eğitim projelerinin kadın örgütleriyle birlikte hayata geçirilmesi;  Aile içi şiddeti ve genel olarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için kampanyalar, toplum ve ana-baba eğitim programları başlatılması; Kadınların ekonomik özgürlüğü için çalışmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, kreş, sosyal güvenlik, parasız eğitim ve parasız sağlık hakkından yararlanılmasının sağlanması; Medyanın, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti teşvik edici yayınlar üzerinde kendi oto-denetim mekanizmasını kurarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçmesi 
Gerekmektedir. Son olarak, hatırlatırız ki, bir yandan yasalar çıkarıp sözleşmeler imzalarken, diğer yandan da cinsiyetçi söylem ve açıklamalarda bulunmak, samimiyetsizliğin fıtratında vardır. Defalarca söyledik yine söylüyoruz hem kadın olarak hem Bolu kadın dayanışması olarak kadına yönelik şiddetle ve cinsiyetçi erkek egemen zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz. 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124