Bulgaristan deneyiminden Ders çıkarmalıyız ##hb_manset.gif

CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün Bulgaristan Başbakanının astronomik elektrik faturalarına karşı başlayan protestolar sonucunda, istifa dilekçesini parlamentoya yolladığını söyleyerek “Daha geçen...

Bulgaristan deneyiminden  Ders çıkarmalıyız ##hb_manset.gif

CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün Bulgaristan Başbakanının astronomik elektrik faturalarına karşı başlayan protestolar sonucunda, istifa dilekçesini parlamentoya yolladığını söyleyerek “Daha geçen ay Türkiye’de elektriğe % 20 oranında gizli zam yapıldı. Türkiye’de insanlar kullandıkları elektriğe ek olarak neredeyse  % 50 oranındaki vergiyi devlete ödüyorlar. Bu ülkemizin ne kadar adaletsiz ve kalkınmasız yönetildiğinin göstergesidir” dedi.

 

 

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, astronomik elektrik faturalarına karşı başlayan protestolar sonucu, hükümetinin istifa dilekçesini parlamentoya yolladı.Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, parlamentoda yaptığı konuşmada yaklaşık iki haftadır her gün süren protestolar üzerine kabinede değişiklik yapmaktan vazgeçtiğini belirterek, "Bundan sonra atılabilecek en mantıklı adım erken seçim olacak" dedi. Ülkede yaklaşık iki hafta önce astronomik elektrik faturalarına karşı başlayan protestolar, hükümet karşıtı kitlesel gösterilere dönüşmüştü. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün Bulgar halkının büyük bir direniş gösterdiğine dikkat çekerek ; “Demokratik kültürün geliştiği ülkelerde insanlar hükümetin adil olmayan keyfi uygulamalarına sessiz kalmazlar o hükümete oy bile verseler üzerinde bir baskı mekanizması kurarlar. Bulgar halkı elektriklerine astronomik zam yapan başbakanı ve hükümeti demokratik yollardan yaptıkları eylemlerle istifaya zorlamışlar bunda da son derece başarılı olmuşlardır.” Dedi.

 

Türkiye’nin durumu Bulgaristan’dan farklı değil

 

Türkiye’de adaletli bir vergi sisteminin olmadığını kötü yönetimin eseri olarak devletin cep telefonları ve elektrik faturaları üzerinden ek vergiler aldığına dikkat çeken İyigün; “Daha geçen ay elektriğe % 20 oranında gizli zam yapıldı. Bunu süreci dikkatle takip eden basın mensupları gazetelerinden yazdılar. Tanıdığım herkes elektrik faturalarının yüksekliğinden şikâyet ediyor ama kimse bir araya gelerek Bulgar halkı gibi demokratik yollardan tepkisini ortaya koyamıyor. Bu durum ülkemizin AKP döneminde ne hale getirildiğinin göstergesidir” diye konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124