Bundan sonrasını Yılmaz bilir##hb_manset.gif

Bundan sonrasını Yılmaz bilir##hb_manset.gif

Bolu belediye meclisinin Nisan ayı toplantıları hareketli başladı. Son günlerin en flaş konularından olan ve bolu belediyesinin basına ödediği ilan ve reklâm paylarıyla ilgili olarak meclis üyesi Erhan Beykoz’un komisyon...

Bolu belediye meclisinin Nisan ayı toplantıları hareketli başladı. Son günlerin en flaş konularından olan ve bolu belediyesinin basına ödediği ilan ve reklâm paylarıyla ilgili olarak meclis üyesi Erhan Beykoz’un komisyon raporuna koyduğu muhalefet şerhi ortamın bir anda gerilmesine neden oldu. Beykoz gerekli incelemelerin yapılmasını ve bundan sonraki araştırma yetkisinin Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’da olduğunu ifade etti.

Bolu Belediye Meclisi Nisan ayı 1. oturumu gerçekleşti. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın Başkanlık yaptığı meclis toplantısında 10 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclis toplantısında yoklama ve saygı duruşunun ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Nisan ayı 1. oturumunda Meclis1. ve 2. Başkan Vekili seçimi, Meclis Divan Katipliği üyeliği, Encümen üyeliği ve İhtisas komisyon üyelerinin seçimleri yapıldı.Yapılan seçim sonucunda Meclis 1. Başkan Vekilliğine Mehmet Özbostancı, Meclis 2. Başkan Vekilliğine ise İsmail Yamantürk seçildi.Meclis Divan Kâtipliği üyeliği için yapılan gizli oylama sonucunda Canan Akbay ve Vildan Beyarslan seçilirken, yedek üyeliğe ise Aytaç Eskicioğlu ile Burak Balaban seçildi.Encümen Üyeliği için yapılan gizli oylamada ise Abdülkadir Key, Burak Balaban ve Kazım Konak seçildi.

İhtisas Komisyonu Üyelerinin seçiminde ise şu isimler yer aldı;

Plan ve Bütçe Komisyon üyeleri; Mehmet Özbostancı, Mehmet Konuk, İsmail Gezgin, Hüseyin Ekrem Serin, Yaşar Kabakcı

İmar Komisyonu üyeleri; Haluk İnceler, Burak Balaban, Aytaç Eskicioğlu, Necati Yılmaz, Hakan Özmen

Çeşitli İşler Komisyonu Üyeleri; Seyit Ali Özkoç, Zerrin Kışlak, Canan Akbay, İsmail Hakkı Özgüneylioğlu, Tülay Ertozan

Sağlık İşleri Komisyonu üyeleri; İsmail Yamantürk, Abdullah Yücesan,Vildan Beyarslan,Selim Çetin, Naci Yörük

Teftiş ve Murakabe Komisyon üyeleri; Basri Gökdemir, Mücahit Engin Muzaffer Zengin, Yener Bandakçıoğlu, Nuri Ayhan

Seçimlerin ardından İmar Tadilat Başvuruları ve 2010 faaliyet raporu görüşülerek karara bağlandı. Meclis 1. Başkan Vekili Mehmet Özbostancı tarafından Denetim Komisyonu Raporu hakkında meclise bilgi verildi.Denetim raporunda komisyon üyesi Erhan Beykoz’un “Bazı basın organlarına gereğinden fazla para ödendiği ve ödenen paraların diğerlerine oranla çok daha fazla olmasından dolayı gereğinin yapılması” yolundaki muhalefet şerhini okuyan Özbostancı Denetim komisyonlarının usullere uygun olup olmadığını inceleyen bir komisyon olduğunu söyledi.Özbostancı; “Bu komisyonlarda denetim komisyonu üyeliklerine belediye başkanının tasarrufunda veya riyasetin tasarruflarının ne yönde yapılacağı yönünde kanun böyle yetki vermemiştir.Bunlar tamamen riyasetin yaptığı değerlendirmelerdir.Bunların konuşulması gereken  yer  bütçe görüşmeleri ve faaliyet raporundaki değerlendirmelerdir.Bu da nasıldır eğer siz  herhangi bir konu hakkında performans programıyla  ve stratejik planla uyumlu olmadığını veya belediyenin yatırımlarına etki yapıp yapmadığını plan bütçe görüşmelerinde veya faaliyet raporunda yapabilirsiniz burada arkadaşlarımız yanlış bilgilenmeden dolayı bu senede daha komisyon raporunu vermeden basına bir takım bilgiler sızmış bu konu da basın tarafından yanlış değerlendirilmiştir.”dedi.

Evrak olmadan para ödendiyse bu denetim komisyonunun görevidir

Bilhassa özel kalem harcamalarının tamamıyla belediye başkanının tasarrufunda olduğunun altını çizen Özbostancı; “Yani bu konuda evrak almaması konusunda bakanlık özel kaleme bir yetki vermiştir. Öyle böyle kullandın diye denetim komisyonu üyelerinin böyle bir yetkisi olamaz, bu konuda nasıl sızdı bilmiyorum ama bunun uygun olmadığını düşünüyorum. Bundan sonraki yıllarda inşallah bu tür olaylar tekrarlanmaz denetim komisyonu sadece görevini yapar bu konuda usulsüzlük varsa evrak olmadan herhangi bir para ödendiyse bu denetim komisyonun görevidir. Usule uymayan evrak vesaire varsa ama nasıl harcadığını tasarrufların nasıl kullanıldığı denetimin görevi değildir. İnşallah bundan sonra böyle bir olay olmaz “ biçiminde konuştu.

Bolu halkının parasını son kuruşuna kadar korumalıyız

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde konuşan CHP’li belediye meclis üyesi Erhan Beykoz ise amaçlarının denetlemedeki gelir-gider tablolarının usulüne uygun olup olmadığı konusunda olduğunu söyleyerek; “Denetlemelerimizin sonucunda ortaya çıkan rakamlar gerçekten Bolu’ya bolu belediyesine yakışan rakamlardır fakat şunu çok iyi anlamalıyız. Bolu belediyesi bu kadar büyük rakamlara rağmen yine de kontrolü elinden kaçıracak uygulamalar yapıyor. Bu konuda ne başkanın ne de icra makamının çok bilgisi olduğunu düşünmemekteyim. Bizler buraya bolu halkının haklarının en son kuruşuna kadar kendilerine dönmeleri için seçildik eğer vatandaş CHP ya da Erhan Beykoz’u burada istemiyorsa bizlerin burada olması mümkün değildir.28.000 oyla bu göreve seçildim. Bolu halkı yine bizi burada görmek isterse yine burada olacağım.” Dedi.

Beykoz sözlerini şu şekilde sürdürdü;” Şimdi denetlemelerim sonucunda bazı bilgiler vermek istiyorum.

  • Belediyenin yılda 1.900 bin TL elektrik harcamaları olduğunu ve bütçemizin % 4 civarını elektriğe verdiğimizi,
  • İtfaiye’ye alınan kameraların gece görüşü olmadığından ötürü kullanımının sadece gündüz yapıldığını ve sonrasında bilgi işleme gönderilip gereksiz yerlere konulduğunu,
  • 2009 yılında baba İlhan Atalay’a kesilen binlerce liralık danışmanlık ücretinin bu yıl oğul Vedat Atalay’a yine binlerce lira olarak kesildiğini. Geçen yıl bize bu konuda ödeme yapılmayacağı söylenmesine rağmen hala bu ödemelerin 2010 yılında da yapıldığını, Oğul Vedat Atalay’ın bolu belediyesine yaklaşık 20.000 lira danışmanlık faturası kestiğini,
  • Uzun zamandır başkanın kullandığı makam aracına aylık çok para ödediğimizi ve bu parayla bu güne kadar en az 2 adet belediyemizin cipi olacağını,
  • Bolu belediyesinde 60 tane cep telefon hattı ve diğer Telekom hattı ile inanılmaz telefon parasını ödediğimizi sadece telsizleri zabıtanın kullandığını ve telsizden kimin kiminle ne konuştuğu ve nerede olduğunun bizzat icranın başının da haberdar olabileceğinin olmasına karşılık kullanılmayıp telefon parasıyla belediyemizi zarara uğrattığını biliyor musunuz? Ne ilginçtir ki kültür sosyal işler müdürü olan arkadaşımız Gülay Mert’in bundan 1 ay önce siyasete atılarak aday adaylığını açıkladıktan sonra dahi bolu belediyesinin telefonunu hala kullanmaya devam ettiğini,
  • Ramazan ayında her gün bir hayırseverin bütün masraflarını karşılamasına rağmen, 2010 yılında 25.000 TL pide faturasını belediyemizin ödediğini, biliyor musunuz?
  •  

      2 yılda bir kurdele dahi kesemedik

Beykoz sözlerini şu şekilde tamamladı; “Mecliste 2 yılımızı doldurmanın üzüntüsünü yaşıyorum.2 Yıl içinde Bolu Halkının yaklaşık 102 milyon lirasını kullanan ama bir tek kurdele dahi kesememenin sıkıntısı içinde Bolu Halkından özür diliyorum.

 Gizli kapaklı işimiz olmadı bundan sonrada olmayacaktır

 Beykoz’dan sonra konuşan başkan Yılmaz ise gerekli cevapların meclis üyesi Mehmet Özbostancı tarafından verildiğini söyleyerek; “İnternet vasıtasıyla meclis çalışmaları dünyaya verilmeye başlayacak, teknik çalışmalar başladı sanki meclis çalışmaları gizli kapaklı yapılıyormuş gibi bir havayı da böylece dağıtmış olacağız.Bolu belediyesi hep şeffaf olmuştur eğer komisyonda konuşulmayan bir konuyu dışarıya yayarsanız  hatta il başkanı fakire fukaraya tabiî ki gideceğiz derse birilerine öğren gel deniliyor demek ki birileri de öğreniyor.Alaaddin Yılmaz olarak ben kime yardım ettiğini hiç merak etmedim.İsmini de bilmiyorum.Bu Allah rızası için yapılan bir yardımdır.Sen bu listeleri alır ve bunu siyasi malzeme yaparsan tabi ki buna karşı çıkarım kusara bakmasın burası siyasi mekanizma yeri değil burası bolunun meclisidir.Belediye de ajan gibi görev yapacak adamlarla belediyenin alakası olmaz.Orada açıkça söyledim.Gizli kapaklı işimiz olmadı bundan sonrada olmayacaktır.Önümüzdeki meclise yetiştirebilirsek bu toplantıları insanlar internette bile izleyebilecek ve kimsenin şov yapmasına gerek kalmayacak.Buraya televizyonun ya da basının girmesini engelleyen var mı ? Kim ne konuştuysa bunun tespit olanağı vardır.”dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.