Burası Bolu

Son aylarda ilimizde sayıları artan ve nüfus yoğunluğu 4 binin üzerinde bulunan İran, Irak ve Suriyeli vatandaşlar, esnafların dillerini de değiştirdi. İzzet baysal Caddesi ve Valilik binasını yanında bulunan bir çok lokanta ve emlakçı fiyat tabelaları ile kiralık ev ilanlarını Arapça ya çevirdiler. Bolu’da ilk kez görülen Arapça tabelalar gün geçtikçe artarken bazı vatandaşlar ise bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirdiler.

 Burası Bolu

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu gün geçtikçe Arap şehirlerine dönmeye başladı. Özellikle akşam saatlerinde İzzet Baysal caddesi ile Kent meydanında bir araya gelen Iran, İran ve Suriyeli vatandaşlar Arap şehirlerini andırırken esnafların ve emlakçıların da dilleri ve fiyat tarifelerinin Arapça olmasına neden oldu.

Birçok esanf mültecileri çekmek için Türkçe olan fiyat tarifelerinin hemen altına, bazı emlakçılar ise kiralık dairelerin camlarına Arapça yazmaya başladılar. Bu durum esnafları sevindirirken birçok Bolulu vatandaşları da tedirgin etmeye başladı. Önümüzdeki günlerde İzzet Baysal Caddesi’nde bütün esnafların Türkçe ile birlikte Arapça tabelalarını asması an meselesi gibi görülüyor. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124