“Büyük gün”geldi##hb_manset.gif

“Büyük gün”geldi##hb_manset.gif

   “Ankara İçmesuyu II. Merhale Projesi Gerede Sistemi”nin temeli Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in katılımıyla bugün...

 

 “Ankara İçmesuyu II. Merhale Projesi Gerede Sistemi”nin temeli Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in katılımıyla bugün atılıyor. Proje çerçevesinde yapılacak olan 31,6 km uzunluğunda ve 4,5 m çapındaki iletim tüneli ile Gerede Havzası’ndan Ankara’ya yılda 226 milyon m3 su temin edilecek. Gerede Tüneli, ülkemizin en uzun tüneli olacak ve Ankara’nın 2050 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanacak.

Gerede suyunu Ankara'ya getirecek, yaklaşık 32 kilometre olan Türkiye'nin en uzun içme suyu iletim tünelinin temeli bugün atılıyor. ''Ankara İçmesuyu II. Merhale Projesi Gerede Sistemi'' adlı proje, Ankara'nın yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında yer alan, Bolu'nun Gerede İlçesi'nin kuzeydoğusundan başlayıp güneye doğru ilerleyerek, Ankara sınırları dâhilindeki Çamlıdere Barajı'nı kapsıyor.  Çevre ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce, projeyle Filyos Nehri'nin bir kolu olan Gerede-Ulusu Çayı üzerinde inşaa edilecek Işıklı Regülatörü ve İletim Tüneli vasıtasıyla, Ulusu Çayı'ndaki faydalanılmayan suların da Çamlıdere Barajı'na aktarılması tasarlanıyor. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun bizzat takip ettiği projeye göre, Gerede'den Ankara'ya yıllık 226 milyon metreküplük içme suyu aktarılması planlanıyor. Ulusu Çayı'nın Çamlıdere Barajı'na aktarımı için inşa edilmesi planlanan tesisler ise bin 170 kilometrekarelik drenaj alanına ve 1,166 milyon metreküplük rezervuara sahip bulunuyor. Bugün temeli atılacak tünel, 31 bin 592 metre uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun içme suyu iletim tüneli olma özelliğini taşıyor. Ankara İçmesuyu II. Merhale Projesi Gerede Sistemi İnşaatı ihalesi, 10 Aralık 2010 tarihinde yapılmış, ihaleyi kazanan firma ile 27 Aralık 2010 tarihinde sözleşme imzalanmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.