Büyük Sürpriz!

ORC Araştırma´nın yurt genelindeki yerel seçim anket sonuçlarına göre Bolu’da Ak Parti ile CHP arasındaki oy farkı ciddi bir şekilde kapanıyor. Kısa bir süre önce Bolu’da yapılan anketlerin sonuçlarını büyük ölçüde yalanlayan sonuçlara göre 2014 yerel seçimleri 2009’dan da daha çekişmeli geçecek gibi görünüyor.

Büyük Sürpriz!
 ORC Araştırma´nın 81 ilde 63750 kişi ile yaptığı son yerel seçim anket sonuçlarına göre Bolu’da Ak Parti ile CHP arasındaki fark yok denecek kadar azaldı. Ankette yöneltilen  “Bugün yerel seçim olsa oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisidir?” Sorusuna Ak Parti diyenler % 37,3, CHP diyenler % 32,0, MHP diyenler ise % 15,8 olarak cevap verdi. Yakın zamanda Bolu’da yapılan yerel ve ulusal firmaların anketlerinde AK Parti üstünlüğünün açıklanmasına rağmen ORC Araştırma şirketi tarafından yapılan ankette makasın büyük ölçüde daralması yarışın 2009 yılında olduğu gibi at başı geçeceğinin işareti olarak kabul ediliyor.

 

CHP’nin belirleyeceği aday

seçimin sonucunu da belirleyecek

 

Yarışta CHP’nin göstereceği adayın siyasal varlığının ne kadar önemli olduğu bu araştırmayla su yüzüne çıktı. Sosyal demokratlar seçimlerde AK Partinin adayı kadar Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmatik kişiliğiyle de mücadele etmek zorunda kalacak. 1972-1980 yılları arasında Genel başkanlık yapan Bülent Ecevit sonrasında bir türlü aradığı lideri bulamayan CHP’de 2009 yerel seçimlerinde o dönemki genel başkan olan Deniz Baykal “oy kaybedileceği” düşüncesiyle Bolu’ya getirilmemiş buna rağmen seçimleri çok az bir farkla Ak Parti kazanmıştı. Baykal’ın partiyi atalete sürükleyen ve her seçimi kaybetmesine neden olan “statükocu” ve “piyasacı” politikalarını sona erdireceğini söyleyerek genel başkan olan Kılıçdaroğlu ise “Sakin güç” parolasıyla başladığı genel başkanlık serüveninde henüz iktidar olma şansını yakalayamadı. Bu yüzden CHP’nin yerel bazda belirleyeceği adayın parti tabanı kadar partinin dışında kalan demokrat ve emek güçlerine de hitap etmesi büyük önem taşıyor. CHP’nin adayının, Kılıçdaroğlu ile birlikte başlayan değişim sürecine ayak uydurması ve Bolunun sorunlarına çözüm üretilebilecek projeleri geliştirecek bir kişiliğinin olması seçimin kazanılması açısından büyük bir önem kazanıyor.

 

Yılmaz doğal aday ama...

 

2004 yılından bu yana yapılan 2 yerel seçimden de birinci çıkmanın avantajını kullanarak seçimlere girecek olan AK Parti’de mevcut belediye başkanı Alaaddin Yılmaz en şanslı aday konumunda. Yılmaz’ın 2009 yerel seçimlerine oranla alt ve üst yapı konusunda mesafe alması ve geleceğe yönelik projelerini sık sık dillendirmesi ona büyük avantaj sağlıyor. Son 3 yıldır belirli aralıklarla devam eden altyapı çalışmalarında bolu halkının çektiği sıkıntı ve esnafın yaşadığı açmazlar Yılmaz’ın kazanma şansına negatif oranda etki yapacak gibi görünüyor. Ayrıca muhalefet tarafından sık sık dillendirilen Belediye borçları’da Yılmaz’ın seçim sürecinde karşısına çıkacak en büyük handikaplardan biri olarak karşısında duruyor. Ak Partide Yılmaz’sız bir seçim sürecinde mevcut projelerin bolu halkına nasıl anlatılacağı da merak konusu... Heterojen bir yapısı olan AK Partide yerel seçimler yaklaşırken aday adayı sayısının artacağı kesin gibi görünüyor. Yılmaz başladığı projelerinin tamamlanması için bir 5 yıla daha ihtiyacı olduğunu vurgulasa da ak partide siyaset kazanının her geçen gün daha da kaynadığı dikkatli gözlerden kaçmıyor.

 

 
Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2013, 22:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
uygar koç
uygar koç - 8 yıl Önce

chp avucunu yalayacak gene.. %20 kemikleşmiş oy alırsa bile şanslı sayılır.. terörü destekleyen, kalkınmayı engelleyen, tikkocu chp hiçbirzaman iktidar olamaz...

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124