ÇANAKKALE 100. YIL GEZİCİ MÜZESİ BOLU’DA

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün organizasyonu ile “Şehitler Diyarından Anadolu'ya” sloganıyla başlayan ve Türk Milleti’nin eşsiz kahramanlıkları ile dolu Çanakkale mücadelesinde kullanılan askeri malzemelerin sergilendiği “Çanakkale 100. Yıl Gezici Müzesi” Bolu’da ziyarete açıldı.

 ÇANAKKALE 100. YIL GEZİCİ MÜZESİ BOLU’DA

Belediye Meydanında düzenlenen gezici müzenin açılışına, Bolu Vali Vekili Mustafa Kemal Keskin, Belediye Başkan Vekili Hüseyin İka, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Ankara İl Müdürü Mehmet Akseki, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Ankara İl Müdürü Mehmet Akseki, gezici müzenin 47’inci durağının Bolu olduğunu ifade ederek, içeride Çanakkale Savaşından kalan 4 bin eserin yer aldığını ifade etti.

Belediye Başkan Vekili Hüseyin İka ise Çanakkale ruhunun önemine değinerek, bu tarihi zaferin 100’üncü yılına girilirken, bu zaferin anlam ve öneminin bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Programda son konuşmayı yapan Vali Vekili Mustafa Kemal Keskin ise, “Bugün şehitler diyarından Çanakkale Zaferinin 100’üncü yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Çanakkale Gezi Müzesinin ilimizde bulunmasından dolayı son derece gururluyuz, heyecanlıyız, mutluyuz. Bilindiği gibi 1915 yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde atalarımızın, dedelerimizim 250 bin şehit vererek vatanı ve milleti uğruna Çanakkale Boğazının gerek denizden gerekse karadan geçilmeyeceğini ve Türk milletinin yenilmezliğini destanlar yazarak gösterilmiş, altın harflerle tarihe geçen büyük bir zafer gerçekleştirmişlerdir. İşte tarihimizdeki bu önemli zaferin ve kahramanlığının nasıl kazanıldığını, hangi şartlarda nelerle, ne tür araç ve gereçle kazanıldığını bize en güzel şekilde gösterecek 100. Yıl müzesini birlikte gezerek göreceğiz. Çanakkale ruhu her zaman yüreklerimizde, kalbimizde yaşayacaktır, nesilden nesile bu zafer aktarılacaktır. Tüm Boluluların, kamu görevlilerinin ve öğrencilerin bu müzeyi görmesini ve buradan büyük dersler çıkarılmasını arzu ediyoruz ve bu vesile ile bu güzel etkinliğin ilimize getirilmesini sağlayan Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nü kutluyor ve teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

"Çanakkale 100. Yıl Gezici Müzesi’  Vali Vekili Mustafa Kemal Keskin ve beraberindeki protokol mensupları tarafından açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından ziyarete açıldı.

Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümünde milli birlik ve beraberliği vurgulamak, tarih bilincinin Türkiye genelinde yerleştirilmesini sağlamak amacıyla yola çıkan ve gittiği yerlerde büyük ilgi gören ‘ Çanakkale 100. Yıl Gezici Müzesi’ şimdiye kadar 47 ili ziyaret etmiş ve 2014 yılı sonu itibariyle 60 ili gezmesi planlanıyor.

Belediye Meydanı’nda ücretsiz olarak halkın ziyaretine açık olacak. Gezici Müze, 12Ekim2014 tarihine kadar Bolu’da kalacak.  

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124