Ce Ha Pe- 2 ( Cenabı Hakkın Partisi )

Ersan Türkoğlu

Ce Ha Pe- 2   ( Cenabı Hakkın Partisi )
 Yıl 1965

Demokrat partinin devamı olarak 11 Şubat 1961 yılında kurulan Adalet Partisi, Süleyman Demirel Genel Başkanlığında, CHP ile olan koalisyon hükümetinden çekilerek ülkeyi erken seçime götürdü.

Konya’da bir gurup Adalet Partili, seçim çalışması yaparken, propagandanın boyutunu abartarak, köylülere; AP’nin açılımının Adalet Partisi olmadığını aslında “Allah’ın Partisi” olduğunu, fakat din düşmanı CHP’lilerin çıkardığı yasalar yüzünden Adalet Partisi olarak söylemek zorunda kaldıklarını anlattılar.

Adalet Partililerle aynı sahada propaganda çalışması yapan CHP’liler, gittikleri her yerde AP’nin “Allah’ın Partisi” olarak insanlara algılatıldığını gördüler.

CHP’nin tek partili dönemde yaptıklarını, Cumhuriyet devrimlerini ve yapacakları diğer hizmetleri anlatan CHP’liler, vatandaştan biz “Allah’ın Partisine” oy vereceğiz karşılığını alıyorlardı.

CHP’liler “Allah’ın Partisi”  hangi partiymiş? Diye sorunca, köylülerden aldıkları cevap “AP, Allah’ın Partisi işte” idi.

Bir gün boyunca defalarca bu soruyu sormak zorunda kalan ve aynı cevabı duyan genç bir CHP’li, bir köy kahvesinde benzer bir sohbete maruz kalınca dayanamayıp ayağa kalkar ve şu cümleleri kurar;

“Saygı değer köylülerimiz, sizlere Adalet Partisini yani AP’yi Allah’ın Partisi olarak anlatmışlar. Ama Türkiye Cumhuriyetinde Allah yoluna hizmet eden, dinimizi hurafelerden, kendi menfaatleri için kullananlardan kurtaran bir parti var ise CHP’dir, yani Cenabı Hakkın Partisidir.” der.

İşte bu küçük hikâye, CHP’nin tek partili dönemden sonra neden tek başına iktidar olamadığını, sorunun sadece parti içi çekişmelerle, hizipçilikle ilgili olmadığını anlatır.

Gerçekten de ülkemizin yakın siyasi tarihini incelersek, Demokrat Parti ile başlayan sağ, muhafazakâr partilerin iktidar olma sürecinde dini söylemlerinin çok önemli bir yer tuttuğunu görürüz.

Sadece din değil tabi, diğer ülkelerden borç alarak ülkemizde yapay bir ekonomik rahatlık sağlanması, kaçak yapılaşmaya, vergi kaçakçılığına, kömür, pirinç, un çeyrek altın gibi şeylerin dağıtılmasına, devlet dairelerinde rüşvete göz yumulması gibi bir sürü olaya müsaade edilmesi DP, AP, ANAP, DYP ve nihayetinde AKP’yi uzun yıllar iktidarda tuttu.

Askeri darbelerin en büyük zararını sol örgütler ve CHP çekti, siyaseten kendini yetiştirmiş CHP’ye üye insanlar işkenceden geçirildi, öldürüldü.

Türkiye Cumhuriyetini kuran CHP uzun yıllar kapatılan bir parti oldu.

Bütün bunlara rağmen ayakta kalan CHP, Atatürk Türkiye’sinin en büyük savunucusu ve sigortasıdır.

CHP’li yöneticilerin bu günleri iyi okuması gerekiyor diye düşünüyorum.

Tarih ve Mustafa Kemal Atatürk, CHP’nin bu günkü yöneticilerine çok önemli sorumluluk ve görev vermiştir.

O sorumluluk ve görev ise M. Kemal Atatürk’ün Nutkun da çok açık bir şekilde belirtilmiştir.

Türkiye Cumhuriyetinin, kurumlarının ve halkın tek başına güçlü bir CHP iktidarına ihtiyacı var

18 Ağustos 2013 Pazar günü yapılacak olan CHP Bolu Merkez İlçe yönetimi seçimlerinin bu bilinçle yapılacağını umuyorum. İyi bir hafta geçirmeniz dileği ile hoşça kalın.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2013, 21:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124