Celal Şengör Hoca tekrar uyardı

Celal Şengör Hoca tekrar uyardı

Bolu'da da hissedilen Düzce depremini değerlendiren Prof. Dr. Celal Şengör verdiği demeçte, stres birikiminin Adapazarı, Gölcük ve İstanbul'a kaydığını söyledi. Şengör, "İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış. Stres birikimi had safhaya yaklaştı." dedi.

Düzce depremi sonrası Prof. Dr. Celal Şengör, beklenen İstanbul depreminin yaklaştığını ifade etti. Şengör Bolu ile ilgili olarak da, "Naci Görür’ün dediği doğru. Bolu Dağı’na doğru da bir deprem bekleyebiliriz. Ama orada 1944 yılında bir deprem oldu. Stres var ama çok büyük bir depreme yol açacak kadar değil. Asıl stres birikimi Batı’ya doğru oldu. Yani Adapazarı, Gölcük ve İstanbul" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Celal Şengör, “bu deprem müthiş kötü bir haberdir. Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Oysa herkes Düzce’nin gerilimini boşalttığını ve uzunca bir süre ciddi bir deprem olmayacağını düşünüyordu. Öyle olmadığını gördük. Naci Görür’ün dediği doğru. Bolu Dağı’na doğru da bir deprem bekleyebiliriz. Ama orada 1944 yılında bir deprem oldu. Stres var ama çok büyük bir depreme yol açacak kadar değil. İstanbul’u bir kez daha uyarıyorum. Ve belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir. Tavsiyem İstanbul’dan, şehir içindeki evinizden taşının. O kadar hazırlıksızız ki, bir doğalgaz boru hattının kırılması bile yeter” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.