Cemaat camisine sahip çıktı

Tabaklar Mahallesi’nde ibadete açık olan Somuncu Camii için cemaat Cuma namazı sonrasında imza kampanyası başlattı. Caminin küçültülmesi ve ek bölümün yıkılmasına karşı çıkan cemaat Valilik Makamına teslim edilmek üzere imzalı dilekçe topladılar.

Cemaat camisine sahip çıktı
 Cuma namazı sonrası bir araya gelen Somuncu Camii cemaati, caminin tadilatta olması nedeniyle ibadete kapalı olduğunu, katlı otoparkta ibadet yapmak zorunda olduklarını belirterek, “Yapılacak tadilat sonrasında camimizin ek bölümünün yıkılacak olması nedeniyle camimiz küçülecektir. Camimizin ek bölümünün ibadete açık olduğu zamanlarda Cuma ve bayram namazlarında camimiz yetersiz kalmaktadır. Ek bölüm kalkınca daha da yetersiz kalacaktır. Ayrıca, camimizin isminden başka, tarihi bir eser özelliğinin bulunmadığı, görüntü olarak da iç ve dış mimarisiyle tarihi değeri taşımadığı görülmektedir” dediler. Somuncu Camiinin tarihi bir niteliği olmadığından dolayı yıkılıp yeniden yapılmasını da talep eden cemaat, “Camimiz yıkıldığında, çevresinde bulunan iki arsayı camimize kazandırmayı, camimizle birlikte alt katına, tuvaletler, abdestlikler, duş yerleri, kuran kursu, cenaze yıkama yeri ve soğuk hava dolabı yapmayı taahhüt ediyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün camimizde yeniden bir inceleme ve değerlendirme yapmalarını istiyoruz. Tarihi bir hataya düşülmemesi, cemaatin mağdur edilmemesi için bu sese kulak verilmesini ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz” diyerek imza kampanyası başlattılar.

 

Toplanan imzalar valiliğe teslim edilecek

 

Eyüp Ahi toplanan imzalarla birlikte dilekçeyi en kısa zamanda Valiliğe ileteceğini aktardı.

Valilik makamına sunulacak dilekçede ise şu ifadeler yer alıyor; “'Tabaklar Mahallesi Somuncu Camii cemaatiyiz. Camimiz tadilat dolayısıyla ibadete kapatılmıştır. Tadilat sonunda camimizin ek bölümünün yıkılacak olduğunu ve camimizin küçüleceğini öğrenmiş bulunmaktayız. Camimiz ek bölümünün de ibadete açık olduğu zamanlarda, cuma ve bayram namazlarında camimiz yetersiz kalmaktadır. Ek bölümü kaldırıldığında daha da yetersiz kalacaktır. Araştırmalar sonucunda; camimizin isminden başka, tarihi bir eser özelliğinin bulunmadığı; görüntü olarak da iç ve dış mimarisiyle tarihi değeri taşımadığı görülmektedir. Bu durumda tarihi eser niteliği taşımayan camimizin yıkılarak yeniden yapılması en doğru karar olacaktır. Camimiz yıkıldığında, çevresinde bulunan iki arsayı camimize kazandırmayı, camimizle birlikte alt katma; tuvaletler, abdestlikler, duş yerler, kuran kursu, cenaze yıkama yeri ve soğuk hava dolabı yapmayı taahhüt ediyoruz.Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün camimizde yeniden bir inceleme ve değerlendirme yapmalarını istiyoruz.Tarihi bir hataya düşülmemesi, cemaatimizin mağdur edilmemesi için bu sese kulak verilmesini ve gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederiz.'
 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2013, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124