CHP rest çekti!

Bolu Belediye Meclisinin Temmuz ayı 2.oturumunda CHP grubu adına konuşan meclis üyesi Erhan Beykoz Ak Parti grubunun 18.maddeyle ilgili dosyayı 6 aydır bekleterek Bolu kamuoyuna açıklamadığına dikkat çekti. Beykoz; “Bundan 6 ay evvel büyük bir şovla 18.madde uygulamalarının araştırılmasıyla ilgili dosya Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından Ak Parti Grup başkanvekili Burak Balaban’a verildi. Aradan geçen 6 ayda dosyanın içeriğiyle ilgili herhangi bir açıklama kamuoyuna yapılmadı en sonunda Sayın Balaban dosyanın içeriğini açıklamak için CHP grubundan da üye istedi. Biz CHP olarak incelemenin hangi aşamasında olduğunu bilmediğimiz bir dosya için kurulacak olan komisyona üye vermeyeceğiz.” dedi.

CHP rest çekti!
 Bolu Belediye Meclisinin Temmuz ayı 2.oturumunda sert tartışmalar yaşandı. İlk olarak Ak Parti eski grup Başkanı ve Bütçe Komisyon Üyesi Mehmet Özbostancı, Başkan Yılmaz’a eleştirel sözlerle yüklendi. Ak Partili Özbostancı, geçtiğimiz hafta komisyona Başkan Yılmaz’ın talimatıyla gönderilen Bolsantur A.Ş. nin Termal sularının atık kısmına ait konunun geliş şeklinin yanlış olduğunu söylemişti. Buna rağmen Başkan Yılmaz ısrarla gönderince, Ak Partili üye Özbostancı buna karşı çıkmış, şekil yanlışlığı olduğunu vurgulamıştı. İlgili Komisyon ise yeterli araştırmanın yapılmadığı, teknik bilgi ve fizibilite raporunun eksik olduğunu ifade ederek konuyu ileri bir tarihe erteleyerek meclise geri göndermişti. Mecliste Bolsantur A.Ş.’nin kaplıcalardaki ısıtma suyu ile kullanma suyunun ayrı değerlendirilmesi talebinin ileriki meclis dönemlerinde görüşülmesi sırasında Başkan Yılmaz, Üye Özbostancı’ya dönerek “Siz bu konuları çok iyi biliyorsunuz, sizi bir daha meclise almamak lazım” deyince Özbostancı yerinden kalkarak söz isteyip kürsüye çıktı. Üye Özbostancı nezaketle meclisi selamladıktan sonra sözlerine, “Burada görev yapmak vicdan meselesi ve önce vicdanına hesap vermek zorunda kalırsın. Uzun yıllardır burada görev yapıyorum. Allah’a şükür veremeyeceğim hesap yoktur. Sayın Başkan ve üyeler buradan kimler geldi, kimler geçti. Ne başkanları gördü bu meclis. Kimseye kalmadı, kalmayacakta. Onun için rahat olun, kimin olup olmayacağı önemli değil. Önemli olan buradan indikten sonra size kimin selam verip vermeyeceğidir. Diğerleri hikâyedir” diyerek başladı.

 

“Arkamda Kimseyi Göremiyorum”

 

Özbostancı; “Burada görev yapmak bir vebaldir. Ben hiçbir zaman topu başkalarına atmadım. Başkanla da bizi kavga ettirmek istiyorlar. Mehmet Özbostancı evet derse bu iş olur diyorlar, ne alakası var. Burada inanılmaz olaylar yaşıyorum. Bazen gurupta başkan gelmediğinde konuyu anlatıyorum, arkadaşlarım haklısın, doğru diyorlar. Sonra başkan geliyor, ben arkadaşlarıma konuştuğumu başkana anlatıyorum, başkan öyle olmaz dediğinde arkama bir bakıyorum kimse yok. Bu nasıl bir iştir arkadaşlar. Başkan yokken evet diyenler, geldiğinde bir anda arkamdan kayboluyorlar. Ben tecrübelerimi, bilgi birikimimi 42 yıllık teknik adamlığımı ortaya koyuyorum. Ne olursa olsun bana evet diyenler sonradan verdikleri kararla beni şaşkına çeviriyorlar. İçinde bulunduğum camiada dik duran yok.” Biçiminde konuştu. Özbostancı’nın konuşmasından sonra değerlendirmelerde bulunan başkan Yılmaz;”Ben siyasette de, belediyede de Mehmet Abinin çırağım. Fazla bilenleri bundan sonra meclise almayalım” diyerek espri yaptı.

 

Bandakçıoğlu, “Muhalefetten Daha Sert Muhalefet Yaptınız”

 

Oturumda daha sonra CHP’li Meclis Üyesi Yener Bandakçıoğlu konuştu. Bandakçıoğlu, “Ak Partili Özbostancı’ya sizi tebrik ediyorum. Muhalefetten daha sert bir muhalefet yaptınız. Seçimler yaklaşıyor ve belkide burada olan hiç birimiz, bu mecliste tekrar olmayacağız. Birbirimizi kırmaya gerek yok. Sizler bilmezsiniz 1950 li yıllarda Demokrat Parti tek başına iktidardı. O zamanlar Başbakan Rahmetli Menderes gurubuna söz geçiremez hale geldi. Vekillerden söz dinlemeyen ve karşı çıkanlar en arkada oturmaya başladılar. Bunlara o zamanlar “YAYLACILAR” dendi. Şimdi görüyorum, Ak Partide de en arkada olan “yaylacılar” gibi gurup oluşmuş. Sayın Özbostancı’yı yaptığı muhalefetten dolayı tebrik ediyorum, dedi.

 

Beykoz, “18 Madde için kurulan komisyona üye vermeyeceğiz”

Oturumun Dilek ve Temenniler bölümünde CHP’li Meclis Üyesi Erhan Beykoz grubu adına söz aldı. Beykoz konuşmasında, “CHP Grup kararını açıklıyorum. Geçtiğimiz hafta Grup Başkanınız Sayın Burak Balaban’ın CHP’den 2 veya 3 üye istiyoruz önerisinin cevabıdır. Bundan 6 ay evvel büyük bir şovla 18.madde uygulamalarının araştırılmasıyla ilgili dosyayı grup başkan vekilinize teslim ettiniz. Bu süreçte biz CHP grubu olarak bu komisyonda yer almak istediğimizi ilettik ama bu önerimiz kabul görmedi. Aradan geçen 6 ayda bu şovunuz çeşitli yorumlara sebep oldu. Defalarca dosyayı sorduk ve en sonunda Sayın Balaban dosyanın içeriğini Haziran ayında açıklayacağını söyledi. CHP olarak incelemenin hangi aşamada olduğunu bilmediğimiz bir dosya için kurulacak olan komisyona üye vermeyeceğiz. Çalıştığınızı iddia ettiğiniz 18.madde konusunda kamuoyunu en kısa zamanda bilgilendirmenizi önemle istiyoruz” dedi.

 

Bu proje Tanju Özcan’a aittir

 

Konuşmasına devam eden Beykoz,”Çevre Şehircilik Bakanlığının açıkladığı ve belediyemizde uygulamaya koyduğunuz çöp konteynırlarının ilk projesini sunan şu an Milletvekilimiz olan Sayın Tanju Özcan’dır. Bu konudaki önerim yüksek gerilim hatlarınının yer altına indirilerek görsel kirliliğin yok olması yönündedir. Yine Çevre Şehircilik Bakanlığının pilot il olarak seçtiği Bolu’daki eğitim kurumları ve özel yurtların depreme dayanıklı olup olmadığı konusu belediyeye geldiğinde konuyu bilmediğiniz ve il müdürlüğüne gönderdiğiniz söyleniyor. Yaz okuluna gelecek öğrencilerin nerede kalacağı muammadır. Konu hakkında bilgi istiyorum” dedi. Beykoz; “Taşınacağını söylediğiniz sanayiyi Başbakan Sayın Erdoğan’ın 2023 hedefi programına mı yetiştirmeyi planlıyorsunuz? Yaz günlerinde henüz bir tek çalışma ortada yok. Eski sanayi ne olacak, açıklarsanız vatandaşlar rahatlayacaktır. Son olarak, terminalin arkasında olan ve spor alanı olarak ayrılan sahanın kiraya verilmesi, satılması engellenmelidir. O bölgedeki gençlerin spor yapmaları, nefes almaları adına belediye buraya proje üretmeli ve burası spor alanı olarak kalmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

18.maddeyle ilgili dosya kamuoyuna açıklanacak

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Burak Balaban söz alarak, 18.madde dosyası hakkında çok şeyin olmadığını, yakında kamuoyuna bilgi vereceklerini söyledi. Ayrıca Ak Partinin hoşgörüsünün yanlış anlaşıldığını da ifade etti. Başkan Yılmaz sorulara cevap verirken, kendi grubuna dönerek, “Siz yaylacılar gurubu mu oldunuz” diye espri yaptı. Yılmaz; “Konteynırların yer altına alınması konusunda, Gölcük’te uygulamaya başladık. Kimseden proje almadık, kimsenin dediğini yapmayacağız. Uygulayıp göreceğiz ve şehir merkezine de gerekirse uygulayacağız, kentsel dönüşüm bizim en önemli konularımızdan biri. Konu hakkında çalışmalarımız dürüyor. Sanayi özel bir firmaya verildi, yakında işyerleri ve konu hakkında açıklama yapacağız. Terminalin arkasındaki spor alanı için bir proje geldi, arkadaşlar değerlendiriyor.” Biçiminde konuştu.

          

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2013, 21:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124