CHP’DE BÜYÜK ŞAHLANIŞ

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, TBMM’deki 3.5 yılık görevi hakkındaki ve Bolu’ya verdiği hizmetler konulu icraatlarını değerlendirmek için, “Büyük Halk Bulaşması” gerçekleştirdi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen toplantıya büyük katılım oldu. CHP’ye gönül verenler salona sığmadı. Yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı toplantıda CHP’nin Bolu’da şahlanışının büyük bir göstergesi oldu. Tanju Özcan’a destek vermek için Bolu’ya gelen CHP Genel Sekreteri ve aynı zamanda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sağ kolu olarak bilinen Gürsel Tekin’e ise büyük ilgi gösterildi. Tekin salona girdiğinde ayakta alkışlandı. Özcan için CHP Gençlik Kollarının hazırladığı fragman ise büyük ilgi gördü. Özcan, Türkiye ve Bolu tarihinde bir ilki de gerçekleştirmiş oldu. Özcan, halkının karşısına geçip 3.5 yılını değerlendirmesi siyaset tarihinin gündemine de damgasını vurmuş oldu.

 CHP’DE BÜYÜK ŞAHLANIŞ

 Haber: Kasım ŞAHİN – Semih BAYKAL

Alkışlar eşliğinde sahneye çıkan Özcan, zaman zaman duygulu anlar yaşadı. 3.5 yıllık Milletvekillik döneminde yaptığı çalışmalarla halkla buluşup hesaplaşan Tanju Özcan ilk olarak verdiği sözlerden bahsetti; " Ben demiştim ki söz bizim için namustur. Söz verip de tutmayanlardan olmayacağız demiştim ve verdiğimiz sözlerin gelip en son hesabını vereceğiz demiştim. Şimdi ben Ankara giderken ne söz vermişim bunları bir hatırlayalım. Bolunun temel sorunlarını Ankara'ya taşıyacağım, TBMM'de Meclis kürsüsünü sık kullanan aktif bir Milletvekili olacağım, seçim bölgemden ve örgütten kopmayacağım, sürekli halkın arasında olacağım, verdiğim sözlerin hesabını da kendi dönemim bitmeden vereceğim demiştim" dedi.

 

"ALIN SİZE YAPICI MUHALEFET DEDİM. 10 DEĞİŞİK BAKANLA GÖRÜŞTÜM"

 

Ben ilk olarak Ankara'ya giderken verdiğim ilk söz Bolu'nun temel sorunlarının Ankara taşınmasıydı. Ben Bolu'nun temel sorunlarını 3 değişik şekilde Ankara'ya taşıdım. Birincisi Bakanlar ile görüşme ve dosya takibi. AKP hep şunu söylüyordu ya CHP sadece eleştiriyor, bize yapıcı bir muhalefet lazım diye. Alın size yapıcı muhalefet dedim. 10 değişik Bakanla görüştüm. Kendi konularına giren konularda dosya takip ettim. Bakın bizim penceremizden sizin bakanlığınızca görev alanınıza giren konularda sorunlarımız şunlar , çözüm önerilerimizde bunlar diye 10 tane Bakana bunları ilettim. Ancak yapıcı muhalefet lazım diyen bunların hiçbirine şu ana kadar dönüş bile yapmadılar. İkincisi TBMM Genel kurulu konuşmalarında Bolu' nun temel sorunlarının kürsüye taşınmasıydı. TBMM'de gerek gündem dışı konuşmalarla gerekse diğer kürsü konuşmalarımla Bolu'nun temel meselleri olan patates üreticilerimizin sorunlarını, beyaz üreticilerinin sorunlarını, yayla evlerinin sorunlarını, muhtarın sorunlarını, orman köylerimizin sorunlarını, Bolu ili ve köylerinin yol ağıyla ilgili sorunları, Bolu'ya teşvik verilmemesi, dolaysıyla ortaya çıkan sıkıntılar başta işsizlik olmak üzere gibi konuları TBMM kürsüsüne defalarca taşıdım. Üçüncü olarak Bolu'nun sorunlarını göstermek için çok sayıda basın toplantısı düzenledim. TBMM'deki basın toplantılarının şu özelliği var; Bütün ulusal basın orada oluyor ve ne söylerseniz Türkiye gündemine anında düşüyor. Bu anlamda basın toplantıları ile de Bolu'nun sorunlarını Türkiye gündemine taşımaya gayret ettim.

 

"3,5 YILDA TOPLAMDA 128 KEZ MECLİS'TE KONUŞMA YAPTIM"

 

TBMM kürsünü sık kullanan aktif bir milletvekili olacağım demiştim ve bu bağlamda bu sözümü tuttum sanırım 3.5 yılda toplam 128 kez Meclis kürsüsünde konuşma yaptım.  Öyle bir şey vardı ki seçim döneminde hangi kapıya gitsem bana şunu diyorlardı; Sayın Milletvekili adayı seçilirsen meclis kürsüsünü kullanabilecek misin? diye. Çünkü bundan önce ki 9 yılda AKP Bolulu Milletvekilleri toplam da 14 kez kürsüye çıkmıştı. Bende söz verdim bunu yapacağım demiştim. Az önce söyledim 2002 ile 2011 arasında 3 milletvekilinin 3 de AKP'liydi. 6 AKP milletvekili 9 yılda toplam 14 kez Meclis kürsünü kullanmış. Ben sanırım verdiğim bu sözü tuttum 3,5 yılda toplamda 128 kez TBMM Genel kurulu konuşması yaptım. Bu dönem de AKP'li vekiller de başarılı çünkü biz konuştukça onlarda konuşmak zorunda kalıyor. Ali beyin 41 konuşması var bunların 37 tanesi benim konuşmama verdiği cevaplarla ilgili. Biz konuşuyoruz Bolu'nun sorunlarını söylüyoruz onlarda cevap vermek zorunda kalıyor. Tabi mecliste ki konuşmalarımın 3'te 1 Boluyla ilgili, 3'te 1 Türkiye'yle ilgili, 3'te 1 de gündemdeki kanun teklif ve tasarıyla ilgiliydi.

 

 

"23 TANE KANUN TEKLİFİ VERDİM"

 

TBMM yasama faaliyetlerinde aktif katılım sağlayacağım demiştim ve 23 tane kanun teklifi verdim. Verdiğim kanun teklifleri şunlar, Orman köylerimizin sıkıntılarını gidermek  için  orman kanunu teklifi, Karayolları trafik kanunda değişiklik şoför esnafımız için,  sosyal devlet ikramiyesi ödenmesi hakkında bir kanun, muhtarlar kanunu muhtarımızın sorunlarıyla ilgili, kredi yurtlar kanunda değişiklik yapılması yurt sorunu çeken öğrencilerimiz için, iş alanında değişiklik kanunu, KDV kanunda değişiklik esnafımızın hayatı kolaylaşsın gibi bunun gibi çok sayıda kanun teklifim var. Toplumda ki ve özellikle Bolu halkının önemli sıkıntılarını azaltabilmek amacıyla verilmiş kanun teklifleridir.

 

"ALİ ERÇOŞKUN VE FEHMİ KÜPÇÜ'NÜN 20 KATI ULUSAL BASINDA HABERİM VE AÇIKLAMAM ÇIKTI"

 

İddialı ve tanınan bir milletvekili olacağım diye de söz verdim ve bu alanda da çalıştım. yerel basında yayınlanan haber sayım elimdeki verilerle 10 binleri bulmuş. 62 kez ulusal televizyonlarda tartışma programlarına katılmışım. AKP'li Milletvekilleri Ali Erçoşkun ve Fehmi Küpçü'nün 20 katı ulusal basında haberim ve açıklamam çıktı. Hatta bunu ukalalık olarak algılamayın internette ismimi yazdınız tam olarak 489 bin haber ve yorum çıkıyor.

 

"EN ÇOK SEÇİM BÖLGESİNE GİDEN MİLLETVEKİLİ BENİM"

 

Seçim bölgemden kopmayacağım, sürekli halkın arasında olacağım ve ben  her hafta Bolu'ya geleceğim demiştim. Bakın 174 hafta geçmiş bu 174 haftada Bolu Ankara arasında 278 kez  geliş gidiş yapmışım. Yani hafta bir bir buçuk kez Bolu'ya gelip gitmişim. En çok seçim bölgesine giden Milletvekili benim. Parti örgütüne de en çok vakit ayıran Milletvekili de benim. İlçe ve köyleri sık sık ziyaret edeceğim dedim ve bunu da yaptım. İlçeleri Bolu tarihinde en çok ziyaret eden Bolu Milletvekili ben oldum hangi parti olursa olsun. Dörtdivan'a 73 kez, Yeniçağ'a 61 kez, Gerede'ye 55 kez, Mengen'e 65 kez, Seben'e 48 kez, Kıbrıscık'a 51 kez, Mudurnu'ya 69 kez ve Göynük'e 43 kez düğün, tören, toplantı ve cenaze gibi vesilelerle gitme şansı buldum. Köyleri de ihmal etmedim. Bolu'nun 490 köyü, 756 mahallesi var ilçeler dahil. Bunların 476 tanesine en az bir kere gittim. Çok şükür ki bana seçimden seçime mi geliyorsun diye sormuyorlar. Ben buradan Ankara'ya giderken demiştim ki alnım ak göğüsüm dik bir şekilde gidiyorum ve görev sürem dolduğunda da yine bu şekilde geleceğim demiştim. Ben 3 buçuk yılda sadece milletvekilliği yaptım başka hiç bir işle uğraşmadım. İhale takip etmedim, ticaret yapmadım, kümes kurmadım, fabrika kurmadım ben sadece Milletvekilliği görevimi yaptım. Ayrıca belki bunu birileri alay konusu edecek ama ben milletvekilliği döneminde yüzde 25 oranında fakirleşmiş bir milletvekiliyim ve bu benim hayatım boyunca en çok onur duyacağım konulardan bir tanesidir.

 

"İLK KEZ BOLU TARİHİNDE DÜZCE'DEN DAHA FAZLA KAMU YATIRIMI ALDI"

 

Son olarak sık sık çıkıp Meclis konuşmalarında Bolu'nun şu sorunu var bu sorunu var Bolu'ya şu yatırımı istiyoruz diye konuşmalarımın somut bir örneğini vermek istiyorum. 2002- 2011 döneminde Düzce'nin doğrudan kamu yatırımı olarak Ankara'dan aldığı para 785 trilyon iken Bolu'nun 450 trilyondu. Yani ilk 9 yıl Düzce Bolu'dan 335 trilyon daha fazla kamu yatırımı almış. Peki son üç yılda Ben meclise geldikten sonra Bolu'nun şu sorunu var bu sorunu var Bolu'ya şu yatırımı yapalım diye diye ne yaptık biliyor musunuz? Son 3 yıl da Bolu 250 trilyon kamu yatırımı alırken Düzce 221 trilyon kamu yatırımı almıştır. Böylelikle bizim sayemiz de İlk kez Bolu tarihinde Düzce'den daha fazla kamu yatırımı almış oldu. Bu da benim mecliste iki de bir konuşmamın somut bir örneğidir.

 

"KILIÇDAROĞLU 1997 YILINDAN İTİBAREN ANLATIYOR; 70'İ BOŞVER, SINAVSIZ BANA 7 KİŞİ GETİR BEN SİYASETİ BIRAKACAĞIM"

 

Tanju Özcan'dan sonra sahneye çıkan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 17 ve 25 aralıkta yaşanan yolsuzlukları ve son günler de yaşanan KPSS atamalarında yaşanan yolsuzluklara sert tepki gösterdi. Tekin; " Utanmıyor musunuz? Allah aşkına bu çocuklarınızı bu kirli işlerinizde kullanıyorsunuz? Ondan sonra millete din iman dersi veriyorsunuz. Yolsuzlukların içerisinde en mütevazisi, sınavsız kendi çocuklarını işe sokmalarıdır. Arınç çıktı ve 'Evet var. Sayın Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum' dedi. Ve hatta 'Benim çocuğa da teklif ettiler. Benim çocuğum da benim gibidir, reddetti. Ben girmem bu işlere' dedi. Biz de teşekkür ettik ve nihayet iktidarda bir bakanın çocuğu kirli işlerin dışında kalabilmiş. Bunun üzerine Davutoğlu boş durur mu? 'Ey Kılıçdaroğlu sen sınavsız 70 kişi aldın' dedi. Kılıçdaroğlu 1997 yılından itibaren anlatıyor; 70'i boşver, sınavsız bana 7 kişi getir ben siyaseti bırakacağım' diyor. Getirebilir mi, getiremez. MİT, bakanlık elinizde niye çıkaramıyorsunuz? CHP'yi kirletemezsiniz. CHP bu söylemlerle kirlenmez. Davutoğlu'na çağrıda bulunmak istiyorum. Sayın Kılıçdaroğlu ile ilgili elinizde hangi belgeler varsa çıkartmazsanız namertsiniz. Palavra konuşmayacaksınız, devletin mekanizmaları elinizde" dedi.

 

"BU HAFTAYI 'YOLSUZLUK HAFTASI' İLAN ETTİK"

 

17 ve 25 Aralık sürecinin tekrar olmaması için ve bir ibret olması açısından bu haftayı yolsuzluk haftası ilan ettiklerini ve bunun için de kendi hazırladıkları afişleri billboard da yayınlamak istediklerini ancak buna da engeller konulduğunu ifade eden Tekin; " Bu tür olayların tekrar yaşanması ve bir ibret olması açısından bu haftayı yolsuzluk haftası ilan ettik ve dedik ki kendi paramızla billboard yapalım. Bolu'dan Edirne'ye Kars'a kadar vatandaşlar bu kirli oyunların nasıl olduğu ve bir daha olmaması için billboard kullanacağız. Ben bunların film işlerini bildiğim için arkadaşlara 'Yazı yazacaksınız ve yazı ile cevap alacaksınız' dedim. Nihayet 10 gün sonra yazılı cevap geldi. Size şerefimle yemin ediyorum bir su kaç liradır 1 liradır. 1 liralık suya 3 lira fiyat vermişler. Bize gelen fiyat normal billboardlarda 1 lira olması gerekirken 3 lira. Buna da kabul dedik. Bunlar caysınlar diye 3 lira fiyat veriyorlar. İtiraz etmedik ve kabul ettik. Yetkili geldi ve '17 ile 25 Aralık arasında her yer doluymuş' dedi. Sen ne numara çekersen çek CHP olarak ayaklı billboard olur Türkiye'yi dolaşırız" diye konuştu.

Konuşmalar sonrası güzel bir program hazırlayan CHP Gençlik Kolları Tekin ve Özcan’a birer çiçek takdim ettiler. Özcan ile Tekin’in ele ele tutuşup halkı selamlaması ayakta alkışlandı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in salondan ayrılmasının ardından CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, partilileri ile baş başa kalarak onlardan gelen soruları cevaplandırdı. Zaman zaman hararetli dakikaların yaşandığı soru cevap bölümünde İşçi Partisi eski İl Başkanı Hakan Bakan, Özcan’ı ve Tekin eleştiren konuşma yapması CHP’lileri çileden çıkarttı. Bazı CHP üyeleri kendisine tepki gösterince Bakan, “Siz CHP’li değilsiniz. Sizler beklide AKP’lisiniz, beklide cemaatcisiniz” demesi ortalığı iyice gerdi. Bakan’ın elinden mikrofon alındıktan sonra salondan ayrıldı. Bolu’da ve Türkiye genelinde bir milletvekilinin halkının karşısına geçip de icraatlarını anlatması da bir ilk olmuş oldu.


Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 16:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
şaka gibi
şaka gibi - 7 yıl Önce

400 kişilik salona 4000 kişi hayret ,salon 10 kat genişletildi galiba ,o sizin dediğiniz chp üyesi toplamı,yine tanju bey aday olursa chp dibe vurur,anca bayan aday olarak mehtap hanım birinci sıra tanju bey ikinci sıra olursa belki 2 vekil çıkarırlar

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124