Darphane Grevi Bolu’yu “Şimdilik” etkilemedi

Geçtiğimiz günlerde başlayan Darphane grevi Türkiye genelinde kuyumcuları etkiledi. İlimiz Bolu’da ise özellikle “çeyrek altın” konusunda kuyumcular çeşitli değerlendirmelerde bulunuyor. Önden altın stoklayan kuyumcular grev sürecini rahat atlatırken stoklama şansı olmayan kuyumcular ise satış fiyatları yüzünden müşterilerinden tepki görebiliyorlar.

Darphane Grevi Bolu’yu  “Şimdilik” etkilemedi
 Haber; Ayşe Muş

 

Basın-İş Sendikası toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlayamadığı Darphanede greve çıktı. 265 işçinin çalıştığı darphanede uygulamaya başlanan greve bütün işçiler katıldı. Darphane işçilerinin grev kararında ücret konusunda yaşanan uyuşmazlığa ek olarak, işyerinde yaşanan baskıların da etkisi var. Bolu Olay gazetesi olarak darphanede yaşanan grevin Bolu’yu nasıl etkilediğini kuyumculara sorduk. 

 

“Devletimizin bir an önce bu işe önlem alması gerekiyor”

 

Çetin Yardemir/ Yardemir Kuyumculuk

 

“ Çeyrek altının fiyatı İstanbul’da ve darphanede 140 liradan 150 lira’nın üzerine çıktı. . Bizim elimizde stok olarak çeyrek altın olduğu için 150 liradan çeyrek altın verebiliyoruz. Fakat bazı bölgelerimizde çeyrek altının fiyatının 140 liradan 150-160 liraya kadar çıktığı söyleniyor. Biz elimizdeki çeyrek altını sattıktan sonra tekrar satın almayacağız. Bize çeyrek altının maliyeti 154 lira olmasına rağmen stok olarak elimizde çeyrek altın olduğu için daha düşük fiyata satıyoruz. Şuanda Türkiye genelinde darphaneler greve gitti. Her ne hikmetse, grev olayı altının aşırı yükselmelerinde iş yavaşlatma, bozuk paraya dönüştürme olarak karşımıza çıkıyor. Altının düşüşüyle birlikte bir talep oluşacağı düşünülerek darphanenin bir anda greve gitmesini bir muamma olarak görüyorum. Bunun nedenini soruşturmak lazım. Acaba belirli rant sahipleri darphaneye daha önceden yüklü miktarda altınlarını yatırıp şuanda onları çektilerse çok rahat bir şekilde altının düşüşünden kaynaklanan o açığı oradan mı kurtarmaya çalışıyorlar diye düşünmek lazım. Devletimizin bir an önce bu işe önlem alması gerekiyor.”

 

“Vatandaş kuyumcuları suçluyor”

 

Hakan Doğan/ Yamaner Kuyumculuk

 

“Darphanenin grev kararından hemen önce bir arz yetersizliği söz konusudur. Ama net bir şekilde arz ve talebi karşılamıyor. Bunun üzerine birde grev kararının gelmesi bu durumu daha da tetikledi. Şuan itibariyle müşterimize çeyrek altın sunabiliyoruz. Fakat fiyatlar olması gerekenden daha yüksek. Biz de pahalıya alıyoruz ve pahalıya satmak zorunda kalıyoruz. Ramazan ayında olmamız düğünlerin nişanların ara verilmesi bir avantajdır. Ramazan ayı içinde darphanenin bu durumu çözülmezse sonrasında ne olacağını açıklamak çok zor. Belki de yok satmaya bile başlayabiliriz. Devlet tek yetkili olduğu üretim noktasında dolayısıyla çok daha hassas çok daha öngörülü olmalı. Çıkan haberlerde vatandaşımız kuyumcuları suçlu görüyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Küçük altının başka yerden temin etme şansım olmadığı için tabiî ki darphanede yaşanan sıkıntıların bize ve dolayısıyla vatandaşa yansıdığını söyleyebilirim.”

 

 

Haberin içinden

 

Darphane grevi kuyumcuları etkiledi. Çeyrek altında yaşanan fiyat artışlarının ardından bazı kuyumcularda altın tükenmeye başladı. "Çeyrek altın karaborsaya düştü" açıklamaları yapıldı. Grev yurt genelindeki kuyumcuları da etkiledi. Bazı Kuyumcular vitrinlerine "Çeyrek, yarım, tam altın yok" yazdı. Darphane grevinin etkileri kuyumcularda hissedilmeye başladı. Çarşamba günü çeyrek altın 130 TL'den 150 TL'ye çıkmıştı. Perşembe günü ise bazı kuyumcular vitrin camlarına "Altın yok" yazıları asmaya başladı. Darphane grevinin ardından azalan altın arzı bazı kentlerdeki kuyumcuları vurdu. Bu kuyumcular iş yerlerinin camına "Çeyrek, yarım, tam altın yok, cumhuriyet altını var" yazılarını astı. 



Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 21:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124