Demokratik tepki Herkesin hakkıdır

Demokratik tepki Herkesin hakkıdır

Önceki gün Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda Belediye tarafından düzenlenen ‘kent meydanı proje sunumu’ toplantısında Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile KGC üyesi Metin Ferah arasında geçen...

Önceki gün Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda Belediye tarafından düzenlenen ‘kent meydanı proje sunumu’ toplantısında Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile KGC üyesi Metin Ferah arasında geçen tartışma kamuoyunda geniş yankı buldu.

Konuyu değerlendiren siyasiler, ve demokratik kitle örgütü temsilcileri duayen gazeteci Metin Ferah’ın tepkisinin normal olduğunu dile getirdiler. Konuya ilişkin HEPAR Bolu Milletvekili Aday Adayı Meşkure Kaya, CHP Bolu Milletvekili Aday Adayı Tanju Özcan, Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı H. Hüseyin Aykan, Atatürkçü Düşünce derneği Başkanı Elfaz Temiz birer açıklama yaptı.

 

HEPAR Bolu Milletvekili Aday Adayı Meşkure Kaya;

 

Önceki gün konu hakkında il başkanımız çirkin olaya şahit olduğu için geniş bir açıklama yaptı. Konuyu ayrıntılı şekilde İl başkanımızdan öğrendik. Sayın Belediye Başkanının yaptığı demokratik bir tepkiye karşı şov yapmaktan ibaret bir davranış. Bir gazeteciye uygun olmayan bir tavırda bulunmak bir şehrin idarecisi olduğunu iddia eden kişilerin davranış biçimi olamaz. Bu demokratik tepkiye başkan şov amaçlı karşılık vermiş. Başkanın ve mensubu olduğu partinin gücü sadece gazetecilere yetiyor. Bazılarını tutuklayıp içeri atıyorlar, bazılarını toplantılarda rencide ediyorlar. Orada Metin Ferah’ın el sıkmaması demokratik bir tepkidir.

 

CHP Bolu Milletvekili Aday Adayı Tanju Özcan;

 

Bu memlekette bölücülerin demokratik tepki altında devletin temellerine dinamit koymaya çalışmalarına karşı kimsenin sesi çıkmadıysa, Metin Ferah’ın da el sıkmamasına kimsenin veryansın etmemesi gerekir. Bir gazeteci bir siyasiye makamı ne olursa olsun kayıtsız şartsız tabi olmasını beklemek demokratik bir beklenti olmaktan çok uzaktır. Kaldı ki Sayın Belediye Başkanının gösterdiği tepki normal davranışıdır. Kendisi uygunsuz bir üslup göstermese şahsen ben o zaman şaşırırdım. Herkese çatmak herkese uygunsuz laflar sarf etmek Sayın Yılmaz’ın rutin davranışıdır. Ben kendisinden daha düzgün bir davranış görmediğim için olayları çokta şaşırmadan izliyorum.

 

KGC Başkanı H. Hüseyin Aykan;

 

Sayın Metin Ferah hocamızın tepkisini bütünüyle değerlendirmek gerekir. Belediye Başkanlığı tarafından yollanan hakaret içerikli bir cevap metni nedeniyle Sayın Ferah böyle bir tepki göstermiştir. Hiç kimse makamı ve şöhreti ne olursa olsun karşısındakine hakaret etmek hakkına sahip değildir. Hiçbir kişide kendisine hakaret dolu bir mektup yollayan kimsenin elini sıkmaz. Sayın Belediye Başkanı Yılmaz eğer hakaret dolu mektubu belediye antetli kağıtta yollarken Bolu halkı adına hakaret etmiş ise elinin sıkılmamasını Bolu Halkına gösterilmiş bir tepki olarak kabul edebilir. Yok, bu hakareti şahsi olarak yapmışsa Metin Hocanın tepkisini de ferdi kabullenmelidir

.

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Elfaz Temiz;

 

Sayın Başkan’ın hakaret ve küçültücü sözlerine maruz kalan sadece Gazeteci Metin Ferah değildir. Birçok kez başkan böyle lafları toplumun her kesimine kullanmıştır. Bolu halkı adına saygı beklediğini belirten başkanın karşıt görüşlü olan herkese saygı göstermemesi yaman bir çelişkidir. Bir insanın elini sıkmaması sebebiyle bu kadar bağırıp çağıran kötü söz sarf ve hakaret eden Belediye Başkanını da şahsen kınıyorum.  Bu kadar agresif olmak, hata yapsa bile karşısındaki hakkında küçük düşürücü konuşmak hiçbir yöneticiye yakışmaz. İnsanların büyüklüğü makamların büyüklüğü ile değil, şahsiyetlerin büyüklüğü ile ölçülür. Toplum nazarındaki ölçüde insana saygıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.