Deprem Anısında Dayanışma ve Uluslararası Yardımlar Öne Çıktı

Deprem Anısında Dayanışma ve Uluslararası Yardımlar Öne Çıktı

17 Ağustos Depremi'nin 24. yılında Gölcük'te anma programı düzenlendi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim, uluslararası yardımların önemini vurguladı, depremzedeler ve dayanışma anlatıldı.

17 Ağustos 1999 Depremi'nin üzerinden geçen 24 yılın ardından, depremin merkez üssü olan Gölcük'te anma programı düzenlendi. Programa Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Japonya İstanbul Başkonsolosu Kasahara Kenichi, Rusya Başkonsolos Vekili Adrey Buravov, AK Parti ve Yeniden Refah Partisi Kocaeli Milletvekilleri, bilim adamları, arama kurtarma ekipleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, programda yaptığı konuşmada, 17 Ağustos Depremi sonrasında Türkiye'nin uluslararası yardımlaşma ve dayanışmanın en güçlü örneklerinden birini sergilediğini belirtti. Toplamda 90 ülkeden 12 bin arama kurtarma ekibinin ve 26 ülkeden 36 sahra hastanesinin Türkiye'ye geldiğini, acil barınma ihtiyaçları için yurt dışından 500 binden fazla çadırın organize edildiğini vurguladı. Birleşmiş Milletler'in açıkladığı acil çağrıya da destek sağlanarak 500 milyon dolar fazladan yardım yapıldığını aktardı. Serim, Türkiye'nin uluslararası yardımlarla kurduğu dostlukların ve köprülerin ne denli güçlü olduğunu bir kez daha deneyimlediklerini ifade etti.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ise deprem sonrası yapılan yardımların ve kentsel dönüşümün önemini vurguladı. 1999 depreminde çadırda yaşamış bir vatandaş olarak depremin zorluklarını bilen AK Parti Kocaeli Milletvekili Sadettin Hülagü, yapılan yardımların ve deprem sonrası başlatılan konut yapılanmasının önemine dikkat çekti. Japonya İstanbul Başkonsolosu Kasahara Kenichi de, Japonya ve Türkiye'nin deprem konusunda dayanışma içinde olduğunu ve Türkiye'nin yardımlarını unutmadıklarını dile getirdi.

Toplantıda ayrıca depremin yıkıcı etkisi, kurtarma çabaları, depremzedelere sağlanan yardımlar ve kentsel dönüşüm süreçleri detaylı bir şekilde ele alındı. Konuşmacılar, depremin ülkede bir dayanışma ve birlik duygusu yarattığını ve uluslararası dayanışmanın da önemini vurguladı. 17 Ağustos Depremi'nin ardından yapılan çalışmaların, önlemlerin ve dayanışmanın gelecekte benzer felaketlerin etkisini en aza indirmek adına büyük bir öneme sahip olduğu belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.