Dolandırıcılığa teknolojik çözüm

Dolandırıcılığa teknolojik çözüm

İzzet Baysal Polis Merkezi, 'Pol-ses projesi' kapsamında, vatandaşları dolandırıcılara karşı uyarmak amacıyla, Becikoğlu alışveriş merkezi girişine bilgilendirme paneli koydu. Bilgilendirme panelinin ana ekran üst butonunda yer alan...

İzzet Baysal Polis Merkezi, 'Pol-ses projesi' kapsamında, vatandaşları dolandırıcılara karşı uyarmak amacıyla, Becikoğlu alışveriş merkezi girişine bilgilendirme paneli koydu.

Bilgilendirme panelinin ana ekran üst butonunda yer alan dolandırıcılık kısmına basıldığında, dolandırıcılık türleri sesli ve görsel olarak anlatılıyor. Cihaz ayrıca Emniyet Müdürlüğü birimlerine müracaatla istenilen güncel şartlar ve bilgiler içeriyor. Vatandaşlar, trafik tescil, pasaport, özel güvenlik, polis meslek yüksek okulları, polis koleji, polis akademisi bölümlerine müracaatta bulunmak istediklerinde butonlara dokunmak suretiyle ilgili evrakları öğrenebiliyor ve zaman kaybının önüne geçiyor. Ayrıca panelde, Bolu'daki polis merkez amirlikleri, emniyet müdürlüğünün adresini gösterir krokiler ile telefon bilgilerine ulaşılabiliyor. İl Emniyet Müdürü Tahir Bayındır ile bilgilendirme panelini tanıtan Vali İbrahim Özçimen, teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanları aldatma yollarının değiştiğini ve çeşitlendiğini kaydetti. Özçimen, kurallara bağlı vatandaşların dolandırıcılık olaylarıyla devlete olan inancını kaybedebildiğini dile getirdi. Özçimen, "Etrafınızda hep dolandırıcılar, sahtekârlar, yalancılar var. Bu durum toplumdaki güven ortamının bozulmasına ve bütün hayatımızın altüst etmesine neden oluyor " dedi. Emniyetin bir proje geliştirdiğini belirten Özçimen, "Bu proje kapsamında çeşitli noktalara bilgilendirme paneli konulacak. Bu cihazlardan bir tane valiliğe, bir tane emniyete kuracağız. Burada devamlı durmayacak, kalabalık yerlerde, belki zaman zaman okullara da koyacağız. Vatandaşlar bu cihazlardaki butonlara basarak, dolandırıcılık olaylarına karşı bilgilenecek. Ayrıca trafik işlemleri, pasaport, özel güvenlik gibi işlemlerde bilgi sahibi olacak” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.