Dolar Sahipleri İçin Kritik Gelişme: Merkez Bankası KKM Kararını İptal Etti

Dolar Sahipleri İçin Kritik Gelişme: Merkez Bankası KKM Kararını İptal Etti

Türkiye Merkez Bankası'nın KKM uygulamasını iptali, bankaları zor durumda bırakırken, dolar sahipleri için yeni bir kur krizi tehlikesi doğuruyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasının Türk Lirası kabul edilme kararını geri çekti. Bu karar, bankaların KKM mevduatlarını TL payı olarak gösterememesine neden olacak ve büyük tasfiyeler bekleniyor.

Türkiye'de ekonomik gelişmeler tüm gözlerin üzerinde olduğu tarihi bir haftaya işaret ederken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Perşembe günü açıklayacağı Para Politikası Kurulu (PPK) kararı öncesinde bankalara ayar vermeye devam ediyor.

TCMB, Ağustos ayındaki toplantıda 750 baz puanlık faiz artışı yaparak politika faizini yüzde 25'e çıkarmış ve sıkı para politikası mesajı vermişti. Yeni kararın yanı sıra Fed tarafından açıklanacak faiz kararı da piyasaları etkileyebilirken, TCMB Kur Korumalı Mevduat hesaplarına yönelik tasfiye hamlelerini güncelledi.

KKM UYGULAMASI YASAKLANDI
dolar-sahiplerinin-korktugu-oldu-1.jpg

21 Aralık 2021'de Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulaması, ani döviz artışlarını önlemek için başlatılmıştı. Ancak TCMB, bu mevduatın dolar kuruyla ilişkilendirilmesini sona erdirdi. Bu karar, bankaları zor durumda bırakırken, TL mevduat hedeflerini tutturamayan bankaların cezalandırılması bekleniyor.

Bankaların cezalardan kaçınmak için KKM müşterilerini Türk lirasına ikna etmesi gerekecek. Ancak mevduat faizlerinin düşük olması, müşterileri ikna etmeyi zorlaştırıyor.

DOLAR KURUNDA YENİ BİR KRİZ TEHLİKESİ
dolar-sahiplerinin-korktugu-oldu-2.jpg

KKM hesaplarında toplam mevduat miktarı 3 trilyon 332 milyar 606 milyon TL'ye ulaştı. Bu büyük miktarın hızla boşaltılmasının zor olduğu düşünülüyor. Bankalar TL mevduatlarına yeterince faiz ödemezse, paranın yeniden döviz hesaplarına yönelebileceği uyarısı yapılıyor.

KKM'deki çözülme, varlık sahiplerinin dövize yönelmesi durumunda yeni bir kur krizi riskini artırabilir. Bu nedenle KKM tasfiye operasyonunun daha fazla önlemle sürdürülmesi bekleniyor.

TCMB'nin KKM uygulamasının TL kabul edilme kararı, bankaları zor durumda bırakıyor ve yeni bir kur krizi tehlikesi doğuruyor. Bankaların müşterileri TL'ye geçişe ikna etmesi gerekecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.