Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmayanlara 1 Milyon Araçta Cezalar Kesildi: 6.275 TL

Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmayanlara 1 Milyon Araçta Cezalar Kesildi: 6.275 TL

Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmayana Cezalar Kesiliyor: 6.275 TL İdari Yaptırım! Hava kirliliği ile mücadelede Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile denetimler hız kesmiyor. Bilgi alın!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yaklaşık 1 milyon araca egzoz emisyon ölçümü yaptırmadıkları için idari yaptırım uygulandığını açıkladı. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmamak 6.275 TL ceza gerektiriyor. Trafik kaynaklı hava kirliliğini önlemek için tüm illerde Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) uygulanıyor. Bu sistem sayesinde egzoz muayenesi yapmayan araçlar tespit edilerek cezalandırılıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Temiz bir hava, sağlıklı bir dünya için Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi EGEDES'i 81 şehrimizde uygulamayı sürdürüyoruz. EGEDES ile trafikten kaynaklı hava kirliliğinin önüne geçmek için egzoz emisyon muayenesi yaptırmayan araçları trafikte tespit ediyoruz. Yaptığımız denetimlerde egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan yaklaşık 1 milyon araca idari yaptırım uyguladık. Evlatlarımızın emaneti ortak evimiz dünyamızı daha yeşil, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir hale getireceğiz." dedi.

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmamanın 2023 yılı için idari para cezası 6.275 TL olarak belirlendi. EGEDES projesi kapsamında trafiğe çıkan araçların plakaları okunarak egzoz emisyon ölçümü yapılıyor. Egzoz muayenesi yapmayan araç sahipleri idari yaptırımla karşı karşıya kalıyor.

Çevre ve Şehircilik Uzmanı Hasan Ege, bu denetimlerin amacının trafiğe çıkan araçların emisyonlarını azaltmak ve verimliliği artırmak olduğunu belirtti. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmamış araçların sayısının son bir yıl içinde yaklaşık 1 milyon olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Vatandaşlara, egzoz muayenesinin yaptırılması gerekliliği konusunda uyarılarda bulunan Ege, ölçüm sürelerini e-Devlet üzerinden takip etmelerini önerdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.