Ekmekten sonra sıra yufkada

Ekmekten sonra sıra yufkada

Geçtiğimiz hafta Cuma günü gerçekleşen Bolu Belediye Meclisi Haziran Ayı 1’inci Oturumunda CHP Belediye Meclis Üyesi Erhan Beykoz’un sorusunun üzerine Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, belediye fırının yufka üretimine başladığını açıkladı.

Özel Haber: Esra Öztürk

Bolu Belediye Meclisinin Haziran ayı birinci oturumunda CHP’li Meclis üyesi  Erhan Beykoz’un gündeme dair sorularında Bolu Belediyesi’nin yeni bir üretim gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, belediyenin kendisine ait fırınlarında ekmek, simit dışında yufka üretimine de başladığını belirtti.

Yılmaz konu hakkında “Biz şu ana kadar ekmek ve simit üretimi yapıp, satışını gerçekleştiriyorduk. Bu verdiğimiz yerlerden yüksek oranda yufka talebi olduğu bilgisi geldi. Biz de buna çözüm olarak yufkayı bazı yerlerden alarak ticaretini gerçekleştiriyoruz. Yani bizim sorduktan sonra edindiğimiz bilgilere göre bir tesisi çalıştıracak kadar yufka ihtiyacımız var. Bizde bunu kendimiz karşılayalım diye bir çözüm çabasına girdik. Bu yufka işi çok karlı bir iş olduğu için aynı zamanda sektörü de rahatsız etti. Kimse bizi yanlış anlamasın, biz sektöre müdahil olmak istemiyoruz ama kendi ihtiyacımızı da kendimiz karşılamak istiyoruz. Bizim konuda ki amacımız şudur; simit ve ekmek çeşitlerinden fazla kazanıyoruz. İstediğimiz yufkayı da uygun fiyatlarda satarak ihtiyaçlarımızı karşılamak. Ekmek üzerinden de olabildiğince az kazanmaya çalışıyoruz. Ayrıca şunu da söylemek isterim ekmeğimiz oldukça beğenildi, simitte beğenildi, yufkamız da beğenilirse istediğimiz amaca ulaşabileceğiz” diye söyledi.

NARVEN YOLUNA DEĞİRMEN YAPILACAK

Yılmaz, konu hakkında açıklamasının devamında Narven Termal Kasabaları’nın yolu üzerinde bir su değirmenci planı olduğunu söyleyerek “Bizim bu yollarla ulaşmak istediğimiz amaç gelecek yıl için Narven yolu üzerinde bir su değirmeni yapmak. Bu su değirmeninde kendimize ait buğdayı öğüteceğiz. Bu öğütülen buğdaydan un elde edip, tamamen doğal tabii ekmek yapacağız. Bu ekmek katkısız ekmek olduğu için bize farklı gelebilir. İçinde hiç katkısı maddesi ya da başka bir madde kullanmadan yapacağımız için bizim damak tadımıza farklı gelebilir. Yavaş yavaş halkımızda buna alışacak. Sosyal belediyecilikten ziyade, bizim için önemli olan vatandaşlarımıza sağlıklı ekmek ve besin yedirebilmek. Biz bundan elde ettiğimiz oranlarla sürekli olarak doğal ekmek üretimine ve diğer çeşitlere başlayacağız. Asıl amacımız katkı maddesi kullanmadan, olabildiğince sağlıklı ekmek üretebilmek ve bunu vatandaşlarımıza kazandırmak. Necip Çarıkçı’nın değirmeni getirmesi ile bu yolda önemli ilerlemeler kaydedeceğiz. Böylelikle belediye olarak kendi unlu mamullerimizi satmaya başlayacağız” ifadelerine yer verdi.

YENİ FIRIN YOLDA

Yılmaz, CHP Grubu’ndan belediye fırının 100 bin kapasiteli olduğu yönünde bir iddia gelince konuya açıklık getirerek “Bizim fırınımız 100 bin kapasiteli değil. Biz şu an eski fırınımız ile yolumuza devam ediyoruz. Evet doğrudur, biz öyle bir fırın koymayı düşünüyorduk. Devasa bir fırın olacaktı. Fakat sonrasında ilgili arkadaşlarımızın yaptığı incelemelerde elimizde ki fırının yeterli olduğu ortaya çıktı. Biz de bu planlamadan hali ile vazgeçtik. Biz devraldığımız fırını da bekletmeye alıp Ramazan Ayı’nda yenilemeye karar verdik. Şimdi fırınımız eski olduğu için bakım masrafları artıyor. Bir fırında aynı zaman alınacak. Bunun içinde çalışmalarımız başladı. Tabi o fırını alıp çalıştırmaya başladıktan sonra eski fırınımızı da sıfırlayıp kullanımına devam edeceğiz” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum