Elmalık’ta jeotermal arama kuyusu açılacak

Elmalık’ta jeotermal arama kuyusu açılacak

Şarksan Enerji, Bolu’da jeotermal kaynak arama çalışmaları yürütülecek. Şirket ilimizde 12 adet sondaj kuyusu açarak tatlı su, doğal mineralli su, karbondioksit ve jeotermal kaynak arayacak.

Bu amaçla 12 adet sondaj kuyusu açılacak. Şarksan Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Bolu İli, Merkez İlçesi, Yeşilköy ve Elmalık Köyleri sınırları içerisinde yer alan 3382862 Erişim ve 2019/03 nolu arama ruhsatlı sahada jeotermal kaynak arama çalışması planlanıyor. Projenin değeri yaklaşık 3 milyon TL olarak hesaplanıyor. Proje kapsamında, yapılan incelemelerde ve rezistivite ölçümlerinde jeotermal kaynak barındırabilecek formasyonlar tespit edilen sahada 12 (on iki) adet sondaj kuyusu açılması planlanıyor. Sahada yapılacak çalışmalarda 0 - 150 m derinlikte tatlı su, 0 - 300 m arasındaki derinlikte doğal mineralli su, 400 - 450 m arası derinlikte karbondioksit ve 700 – 1200 m arası derinlikte ise jeotermal kaynak aranacak.

Sondaj faaliyeti neticesinde belirlenen jeotermal kaynak rezerv miktarı, kalite uygunluk gibi değerlendirmeler yapılacak, kaynakların uygun görülmesi durumunda da üretim aşamasına geçilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.