Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmayacak

Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmayacak

HDP, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF)’nun yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı, seçimlerde cumhurbaşkanı aday çıkarmama kararı aldı.

Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı seçimlerine yönelik çalışmalarını Ankara'da yaptıkları basın toplantısı ile duyurdu. Emek ve Özgürlük İttifakı adına açıklama yapan HDP eş başkanı Pervin Buldan 'Demokrasinin temel hak ve özgürlüklerin gerçekleşmesi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağımızı deklere ediyoruz' dedi.

AK Parti iktidarının son 21 yılda uyguladığı ekonomik ve sosyal politikaların hayatın her alanında yıkım yarattığı ifade edile tutum belgesinde “Yaşadığımız çoklu sorunlar, çözümsüzlük ve ağır bunalım her geçen gün derinleşmektedir. AKP-MHP iktidarı, toplumun bugününü çalmıştır ve yarınını da tehdit etmektedir” denildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ittifakın üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceği belirtilen tutum belgesinde, "Türkiye’nin çatışmaya değil aklı selim olanı uygulayarak barışmaya; toplumsal ve siyasal sorunlarımıza kalıcı, gerçekçi ve kapsayıcı çözümler üretmeye ihtiyacı var. Toplumu kutuplaştıran, gerginlik çıkaran, iç ve dış düşmanlar yaratarak huzursuzluğu büyüten, milyonlarca yurttaşın taleplerini ve özlemlerini görmezden gelen bir kişinin kazanma şansı olmayacaktır ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.