Emeklilerin beklediği karar geldi!

Emeklilerin beklediği karar geldi!

En düşük emekli maaşında artış ve geçici işçilere kadro düzenlemesi yürürlüğe girdi. Öte yandan, meclise sunulan bir diğer af da icra borçlarını içeriyor. Affın yürürlüğe girmesiyle birlikte vatandaşlara kapsamlı borçları yapılandırma imkânı sağlıyor.

Geçtiğimiz hafta meclise sunulan torba yasanın işsiz vatandaşlara icra borçlarının affı ve kamuda geçici işçilerin kadroya alınması gibi önemli avantajlar sağlayacağı konuşulurken, Vergi affının yürürlüğe girmesiyle, geniş kapsamlı borçları yapılandırma imkanı sağlanıyor. İcra affı paketinde yer almayan BAĞ-KUR ise gündemde. Prim günleri silinen Bağ-Kur’lulara ilişkin bir çalışma veya yapılandırma paketinin ne zaman meclis gündeminde yer alacağı merak konusu olurken en son 2021 yılında Bağ-Kur’luların prim borçları yapılan düzenlemeyle silinmişti.

EYT ile birlikte emekli olabilmek için BAĞ-KUR’lu vatandaşlar, erkeklerde 9 bin, kadınlar 7 bin 200 prim gününü tamamlayarak emeklilik hakkı kazanıyor.

İCRA BORÇLARINA AF
Ekonomik kriz nedeniyle iş bulamayanlar vatandaşların ise icra borçları arttı. Torba Yasa ile işsizlerin icra borçlarına af getirilmesi, borçlarının belli bir kısmının silinmesi ya da taksitlendirilmesi gibi düzenlemeler amaçlanırken, yasa, bu kişilerin borçlarını ödemeleri için ek süre tanıyacak. İcra, kredi kartı, vergi borçları ya da borçlu olunan kişiye ödenemeyen borçlar gibi, mahkeme kararıyla takibe düşmüş ve borçlu tarafından ödenmemiş borçları ifade ediyor.

GEÇİCİ İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK
Gündemdeki Torba Kanun, daha önce kamuda geçici olarak istihdam edilen ve sonrasında işsiz kalan geçici işçiler için de bir kararlar içeriyor. Bu işçilere kadro verileceği ve kamudaki boş kadrolara 11 ay 29 gün süreyle atanabileceği belirtilirken düzenleme, kamu sektöründeki geçici işçi açığını giderecek. İstihdamın artırılmasına yardımcı olacak, geçici işçilerin kadroya alınmasının yanı sıra Torba Yasa ile işsizlerin icra borçlarına da af getiriliyor. Ayrıca, en düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesi tutarları artırılarak işsizler rahatlatılacak. Kanun hüküm ve düzenlemeleri, işsizlerin karşılaştığı ekonomik zorlukların hafifletilmesine yardımcı olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 7 BİN 500

Diğer bir yandan, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yapılan yeni düzenleme ile birlikte, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda ödenen bin 100’er liralık bayram ikramiyesi, 2 bin liraya çıkarılmıştı. Ayrıca en düşük emekli maaşı için de yapılandırmaya gidilmiş ve 5 bin 500 TL olan emekli aylığı en düşük 7 bin 500 Türk Lirası olarak revize edilmişti.

Resmi Gazete’nin bugün ki sayısında yayımlanan kararla düzenleme, yürürlüğe girdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum