Enflasyon karnemiz pekiyi

Enflasyon karnemiz pekiyi

Haziran ayında enflasyon beklentilerin üzerinde yüzde 1,43 düşüş gösterdi. Tüketici fiyatlarının Haziran ayında en fazla düştüğü bölge ise yüzde 2,39 ile "Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu,...

Haziran ayında enflasyon beklentilerin üzerinde yüzde 1,43 düşüş gösterdi. Tüketici fiyatlarının Haziran ayında en fazla düştüğü bölge ise yüzde 2,39 ile "Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova" oldu.

Merkez Bankasının Haziran ayı ikinci dönem beklenti anketinde, Haziran ayı TÜFE artışı beklentisi yüzde 0,02 düzeyindeydi. Piyasanın beklentisi ise TÜFE’nin eksi çıkacağı yönünde oldu. Beklenti aralığı yüzde -0,05 ile yüzde -1,30 Aralığında değişiyordu. Merkez Bankasının son Para Politikası Kurulu toplantı özetinde, mayıs ayında sıçrama gösteren işlenmemiş gıda fiyatlarının Haziran ayında belirgin düşüş göstereceğini belirtilmiş
ve bu düzeltmeyle yıllık enflasyonun, Enflasyon Raporu’nda öngörülen seviyelerine döneceği kaydedilmişti. Efnlasyon raporunda 2011 yılı sonunda, enflasyonun orta noktası yüzde 6,9 olmak üzere, yüzde 5,6 ile 8,2 oralığında olacağı tahmin edilmişti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2011 yılı Haziran ayında 2003 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,43 düşüş gösterdi. Yılın ilk 6 aylık döneminde ise enflasyon yüzde 3,43 olarak hesaplandı. Yıllık bazda yüzde 6,24 artan TÜFE’de, on iki aylık ortalamalara göre de yüzde 6,47 artış gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış, yüzde 1,41 ile eğitim grubunda görüldü.

  

Haziran'da 6 istatistikî bölgenin tümünde enflasyon geriledi

Türkiye’de haziran ayında 26 istatistikî bölgenin tümünde enflasyon geriledi. Ülke genelinde ortalama fiyat düşüşü yüzde 1,43 olarak hesaplandığı haziranda, düşüşün en sınırlı kaldığı bölge, yüzde 0,04 ile "Erzurum, Erzincan, Bayburt" oldu. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2011 Haziran ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeki (TÜFE) verilerine göre, düşüşün ülke ortalamasının altında kaldığı bölgelerinde başında yüzde 0,26 ile "Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli", yüzde 0,28 ile "Gaziantep, Adıyaman, Kilis", yüzde 0,38 ile "Van, Muş, Bitlis, Hakkari" geldi. Tüketici fiyatlarının Haziran ayında en fazla düştüğü bölge ise yüzde 2,39 ile "Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova" oldu. Yılın ilk 6 ayına bakıldığında ise fiyatların en fazla arttığı bölge ise Antalya, Isparta, Burdur (yüzde 4,59) oldu. Bu dönemde ülke genelindeki TÜFE artış ortalaması, yüzde 3,43 olarak belirlendi. "Şanlıurfa, Diyarbakır" ile "Konya, Karaman" bölgeleri yüzde 2,66 enflasyon ile ortalama altında kalan bölgelerin başında yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.