Ercoşkun; “Alçakça yapılan saldırıların cezası verilecektir”

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun son günlerde Türkiye’de gerçekleşen eylemler hakkında“Bu süreçte de bu Bayrağa, Vatana ve Millete karşı alçakça saldırıların cezası muhakkak verilecek” diyerek bazı açıklamalarda bulundu.

Ercoşkun; “Alçakça yapılan saldırıların cezası verilecektir”
“900 kilometrelik sınıra sahip olduğumuz, bugüne kadar tarihi akrabalık ve sosyal-kültürel bağlarımız olan Suriye’de bir yangın söz konusu.”

Ercoşkun; “Son birkaç gündür Ülkenin birçok köşesini yangın yerine çeviren, çevirmeye çalışan maalesef alçakça bir tutumla karşı karşıyayız. 900 kilometrelik sınıra sahip olduğumuz bugüne kadar tarihi akrabalık ve sosyal-kültürel bağlarımız olan Suriye’de bir yangın söz konusu. Bu yangın yaklaşık 3-3,5 yıldır devam ediyor. Bu devam eden yangınla alakalı Türkiye Cumhuriyeti’nin pozisyonu hep net oldu. Hiçbir zaman olaya siyasi bakmadık, insani şekilde hareket ettik. Bugüne kadar 1,6 milyon Suriyeli misafirimiz oldu. Misafir diyoruz, mülteci demiyoruz Türkiye’ye açık kapı politikasıyla intikal ettiler. Türkiye’de her türlü olanağını seferber edilerek bu kardeşlerimize yardım yaptık. Açık sınır demiyoruz bakın açık sınır ayrı, açık kapı ayrı bir şey. Açık kapı gelen insanların kayıt altına alınarak her türlü sosyal-kültürel, eğitim-sağlık ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasını ifade eder. Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin harcamış olduğu rakam 4,5 milyar doların üzerinde. Buna karşın dünyadan gelen yardım ise 200 milyon dolar seviyelerinde ki bu dikkate alınacak bir rakam değil.”

“300 binden fazla insan Suriye’de Esad tarafından katledilirken sesini çıkarmayanlar şimdi Kobani için eylem yapıyor.”

Ercoşkun; “Olayın diplomatik süreçleri de var ve son günlerde geçen tezkere meselesi var. Son 2 günlük olaylar Kobani bölgesinde IŞİD’le yaşanan çatışmalardan kaynaklanıyor. 3,5 yıllık sürede 300 binden fazla insan Suriye’de Esad tarafından katledilirken sesini çıkarmayanlar son günlerde sadece Kobani’de için eylem yapıyor. Şöyle ki Kobani’den 2 günde 185 bin insan Türkiye’ye misafir olarak alındı.”

“Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın kanı, insanları sokağa davet eden bu sorumsuz yapıların üstünde ebediyen kalacaktır.”

Ercoşkun; “Bu pozisyona rağmen bunun üzerinden Türkiye’yi karıştırmaya, Türkiye’nin içerisinde çok farklı süreçler cereyan ettirilmeye çalışıldığını maalesef üzülerek izliyoruz. Burada da HDP yeni adıyla Eşbaşkanı’nın yandaşlarını sokağa davet eden açıklamasından sonra bunların olduğunu gördük. Kan aktı. Vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden bu vatandaşlarımızın kanı işte bu insanları sokağa davet eden bu sorumsuz yapıların üstünde ebediyen kalacaktır.

“Türkiye’yi karıştırmaya çalışıyorlarsa bunu hiçbir zaman başaramayacaklardır.”

Ercoşkun; “Esad’ın 300 binden fazla insanı katlettiği bu süreçte sesini çıkarmayan yapılar şuanda sadece Kobani’deki olayları bahane ederek eğer Türkiye’yi karıştırmaya çalışıyorlarsa bunu hiçbir zaman başaramayacaklardır. Çünkü Türkiye büyük bir devlettir. Türkiye Kobani’den de Suriye’den de, Suriye’deki bütün bu yapılardan da büyüklüğünü her zaman ortaya koymuştur ve koyacaktır. PYD denilen unsurların bugüne kadar hareketinin de altını çizmek lazım. Çünkü PYD bugüne kadar hep yanlış hareket etmiştir. Esad’la birlikte Suriye içerisinde guruplarla alakalı karşı tutumlar söz konusu olmuştur. Bunun yanında sadece Türkmen ve Araplara değil 1,5 sene önce Kürt guruplara karşı da PYD’nin tutumundan ötürü Türkiye’ye gelenler olmuştur.”

“Bu süreçte de bu Bayrağa, Vatana ve Millete karşı alçakça saldırıların cezası muhakkak verilecek.”

Ercoşkun açıklamasını şu sözlerle bitirdi; “Dolayısıyla burada ortaya konulan bu zalimlik ve zulüm, alçakça olaylar açıkçası Türkiye’nin istikrarını ve kazanımlarını ortadan kaldırmayı ve bölgenin yeniden yapılanması esnasında Türkiye’nin elini zayıflatmaya çalışan olaylar olduğunu net olarak görmek lazım. Konu hakkında Sayın Başbakanımızın yaptığı açıklamalar da aslında hükümetimizin ne kadar kararlı ve azimli olduğunu ortaya koymuş durumda. Kobani’den 185 bin mülteci 2 gün içinde Türkiye’ye gelirken 3 yıl içinde Avrupa ülkelerine giden Suriyeli mülteci sayısı 123 bin. 3 yılı aşkın sürede bütün Avrupa sadece 123 bin mülteci kabul ederken biz sadece Kobani’den 2 günde 185 bin insanı kabul etmiş durumdayız. Bizim tavrımız her zaman insani boyutta. Bundan sonra da aynı bilinçle devam edeceğiz. Bir yıl önce IŞİD’i terör örgütü olarak kabul eden Türkiye kendi doğrularının altını çizerek yoluna devam edecek. Türkiye her türlü zor durumlardan güçlenerek çıktı. Bu süreçte de bu Bayrağa, Vatana, Millete karşı alçakça saldırıların cezası muhakkak verilecek ve bu dik duruşumuz hiçbir zaman geri durmayacak ve Allah’ın izniyle bu süreçten de güçlenerek çıkacağız.”

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 20:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124