Ercoşkun; “Taahhüt ettiklerimizi hayata geçireceğiz”

Ercoşkun, sosyal güvenlik, ticaret, tarım, kamu ve özel sektör çalışanları için düzenlemelerin yanı sıra aile yaşamını da destekleyen birbirinden önemli maddeler içeren yasa tasarısı hakkında, "Toplumun her kesimini kucaklayan kazanımlar sağlıyoruz" dedi.

Ercoşkun; “Taahhüt ettiklerimizi hayata geçireceğiz”

AK Parti Milletvekili Ali Ercoşkun, 2016 Yılı Torba (Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair) Kanun Tasarısı’nın ayrıntılarını açıklamayı sürdürdü. Geçtiğimiz günlerde kanuna dair yaptığı ilk açıklamasında, yurt dışında yaşayanlara dövizle askerlik imkanı sağlanacağını, maden işçilerinin destekleneceğini ve asgari ücretliye prim desteği verileceğini ifade eden Ercoşkun, yaptığı yeni açıklamada ise, kanunun çalışma yaşamına sağlayacağı kazanımlardan bahsetti.

Ercoşkun, kanunun, sosyal güvenlik, ticaret, tarım, kamu ve özel sektör çalışanları için düzenlemelerin yanı sıra aile yaşamını da destekleyen birbirinden önemli maddeler içerdiğini bildirdi.

YENİ İŞ KURAN GENÇLERE VERGİ MUAFİYETİ

Ercoşkun, kanunla yeni iş kuran gençlere 3 yıl boyunca gelir vergisi muafiyetinin sağlanacağını belirtti. Ercoşkun, “Bu muafiyetten yararlanma sınırı 75.000 TL’ye yükseltilmiştir. Buna göre 29 yaşını doldurmamış olan tam mükellef gerçek kişilerin kazançlarının 75.000 TL’lik kısmı 3 vergilendirme dönemi boyunca Gelir Vergisinden istisna edilecektir” dedi.

8 BİN LİRALIK KAZANCA KADAR VERGİ YOK

Ercoşkun, kanunla birlikte basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin TL’ye kadar kazançlarından vergi alınmayacağını bildirdi. Ercoşkun, kanunun bu maddesine dair açıklamalarında, “Ticari kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8 bin TL’lik kısmı üzerinden gelir vergisi alınmamasına yönelik düzenleme yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

KAMU ÇALIŞANLARINA YARI ZAMANLI VE TAM ÜCRETLİ ÇALIŞMA HAKKI

Ercoşkun, kamu çalışanlarının doğum imkanlarının arttırıldığını belirterek, kanun kapsamındaki maddeleri şöyle sıraladı:

“Memurların doğum sonrası ücretsiz izin süreleri bundan böyle memuriyet kıdeminde dikkate alınacak.

Kadın memurlara doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkı getirilmektedir.

Doğum yapan memurlar için, üç yaşını doldurmamış olan bir çocuğu evlat edinmiş olan memurlar için ya da böyle kişilerin eşi olan memurlar için istemeleri halinde 8 haftalık izin süresinden sonra belli süreler boyunca yarı gün mesaisi mümkün hale gelmektedir.”

ÖZEL SEKTÖRDE DOĞUM İZİN SÜRESİ ARTIYOR

Ercoşkun, özel sektör çalışanlarının doğum imkanlarının da arttırıldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Özel sektörde çalışmakta olan kadınlara doğum sonrası yarım çalışma ödeneği getirilmektedir. Kadınlara kısmi süreli çalışma hakkı verilmektedir. Özel sektörde çalışmakta olanların doğum sonrası ve evlat edinme sonrası izinleri artırılmaktadır.”

GENÇLERE ÜCRETSİZ İNTERNET VE GÜVENLİK GÜÇLERİNE EK GÖSTERGE ARTIŞI

Ercoşkun, kanun kapsamında elde edilecek diğer kazanımları şöyle aktardı: “Öğrenim gören gençlerimizin pasaport harcı kaldırılacaktır. Polislerin emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 artırılmaktadır. Bu oran takribî orandır. Çeşitli emniyet unvan ve sınıfları için farklı oranların söz konusu olduğu unutulmamalıdır. Polislerin, uzman jandarmaların ve uzman erbaşların 2200 olan ek göstergeleri 3000’e çıkarılmaktadır. Muhtar maaşları artırılmaktadır. Bu artış ilgili kanunda 5 bin 700 olarak düzenlenen gösterge rakamının 14 bin 750’ye yükseltilmesi yoluyla sağlanmaktadır. Yemde ve gübrede KDV kaldırılmaktadır. Yaşlılık aylığı alıp da çalışanlar sigorta primi ödemeyecektir. Sosyal güvenlik destek priminin kaldırılmaktadır. Gençlere ücretsiz sağlık hizmeti sağlanmaktadır. Otoyoldan ücretsiz geçenlerin idari para cezalarında indirim sağlanmaktadır.” HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124