Erdoğan Köprübaşı Barajı’nın açılışını yaptı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapılan 16 milyar TL yatırım bedelli 112 tesisin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından yapıldı. 112...

Erdoğan Köprübaşı Barajı’nın açılışını yaptı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapılan 16 milyar TL yatırım bedelli 112 tesisin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından yapıldı.

112 tesis 12.12.2012 tarihinde Ankara’da yapılan toplu açılışla hizmete alındı. Bu kapsamda Bolu ilindeki Köprübaşı Barajı, özel sektör tarafından inşa edilen Köprübaşı HES ile otomatik meteoroloji gözlem istasyonu yatırımlarının da açılışı yapıldı. Başbakan Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, söz konusu eserlerin kazandırılmasında başta Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. Hizmete açılan eserler hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, ''Bütün bu eserlerle beraber ülkemiz yeni bir dönemi yaşıyor. Ağaçlandırma projeleriyle yeni bir dönemi yaşıyor. Biz yeşili iddialı bir şekilde korumanın ötesine geçiyoruz. Derdimiz şu: Ülkemiz beton yığınlarına mahkum olmasın. Bir taraftan betonarme binalar yükselirken ne olursa olsun bir diğer taraftan da yeşili ülkemizde artıralım diyoruz. Evlerimizin pencerelerinden baktığımızda sadece beton yığınlarını değil, yeşili de görelim; o havayı teneffüs edelim” diye konuştu. 112 tesisle 2 milyon 345 bin dekar tarım arazisinin suya kavuştuğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, “Toprakların o çatlak dudaklarına su veriyoruz, bunu başarıyoruz. Bu projelerle yılda yaklaşık 8,5 milyar kilowatt.saat hidroelektrik enerji üretimini Türkiye'ye kazandırıyoruz. İstanbul, Trabzon, Sinop, Karabük, Aydın, İskenderun ve Kars'ta 8 milyon nüfusa yılda toplam 614 milyon metreküp içme, kullanma ve sanayi suyunu bu tamamladığımız projelerle temin ediyoruz. Şanlıurfa ile 10 ilçe, 20 yerleşim birimi ve bin 540 dekar araziyi taşkınlardan koruyoruz” dedi.

Yaklaşık 436 Milyon TL Yatırım Bedeline Sahip

12.12.2012’de Ankara’da Başbakan tarafından açılan Köprübaşı Barajı ve özel sektör tarafından yapılan HES ile yılda 203 milyon kilowatt.saat enerji üretilecek. Yaklaşık 436 milyon TL yatırım bedeline sahip tesisler enerji üretiminin yanında mansabında yer alan iki ilçe merkezinin taşkınlardan korunmasını da sağlayacak.Depolama hacmi 243 milyon m3, temelden yüksekliği ise 120 metre olan kil çekirdekli kaya dolgu tipindeki Köprübaşı Baraj’dan yılda 62 milyon 130 bin TL fayda sağlaması bekleniyor.Bu tesislerin yanında 12.12.2012’de Bolu’da kurulan 2 adet otomatik meteorolojik gözlem istasyonunun da açılışı gerçekleştirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124