Erkan Korkmaz: Kamu emekçilerini yüzdelik oyunlar kurtarmaz!

Erkan Korkmaz: Kamu emekçilerini yüzdelik oyunlar kurtarmaz!

Erkan Korkmaz, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı olarak kamu emekçilerinin 2024-2025 yıllarındaki maaş zamları ve sosyal özlük haklarının belirleneceği 7. Dönem Sözde Toplu Sözleşme görüşmelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Korkmaz, kamu emekçilerini yüzdelik zamlarla aldatmanın gerçek bir çözüm olmayacağını vurguladı.

Kamu emekçilerini temsil eden konfederasyonun, masada oturduğu toplu sözleşme görüşmelerinin kamu emekçilerini değil AKP'nin çıkarlarını gözettiğini ifade eden Korkmaz, önceki dönemde imzalanan sözde toplu sözleşmelerin temel sorunlarına çözüm getirmediğini belirtti. 2022 ve 2023 yıllarında imzalanan sözleşmelerle enflasyon karşısında ezilen kamu emekçilerinin açlık ve sefalete mahkum edildiğini söyledi.

Korkmaz, toplu pazarlığın Ağustos ayına sıkıştırıldığına dikkat çekerek, bu durumun ekonomik, sosyal ve özlük hakların olduğubittiye getirildiğini öne sürdü. Toplu iş sözleşme görüşmelerinin adeta danışıklı görüşmeler haline geldiğini belirten Korkmaz, gerçek bir toplu sözleşme olmadığından kamu emekçilerinin herhangi bir kazanım elde etmeyeceğini ifade etti.

Kamu emekçilerinin taleplerini de dile getiren Korkmaz, uluslararası sözleşmelerle uyumlu grev hakkı ve sendika özgürlüğünün sağlanmasını istedi. Kamu çalışanlarının maaşlarının en az yüzde 115 oranında artırılmasını talep eden Korkmaz, bunun temel alınarak yapılacak zamların daha adil olacağını belirtti.

Korkmaz, hükümetin ekonomik krizi göz ardı ederek, TÜİK'in enflasyon hesaplarıyla kamu emekçilerine yapılan zamlardan vazgeçmesini istedi. Yüzdelik ve ek zamların sorunları çözmeyeceğini vurgulayan Korkmaz, emek örgütlerinin siyasi, ekonomik ve sosyal hakları için mücadeleyi öncelikli yapması gerektiğini dile getirdi.

Konfederasyonun talepleri arasında kreş olanakları, eşit işe eşit ücret ve mülakatın kaldırılması gibi maddeler de bulunuyor. Korkmaz, kamu emekçilerini savunurken masada oturanların da güvenilir olmadığını belirterek, ekonomik şartlar zorlaşırken yüzdelik oyunlarla emekçilerin mağdur edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Erkan Korkmaz, kamu emekçilerinin haklarının yüzdelik zamlarla değil, gerçek ve adil bir toplu sözleşmeyle korunması gerektiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.