Esentepe’nin alternatifi geliyor##hb_manset.gif

Haber; Volkan Yılmaz Gerede Belediyesi Kent Ormanında hız kesmeden çalışmalara devam ediyor. Esentepe’ye alternatif oluşturmak isteyen Gerede Belediyesi bu yıl içinde Kent Ormanındaki çalışmalarını tamamlayarak hizmete...

Esentepe’nin alternatifi geliyor##hb_manset.gif

Haber; Volkan Yılmaz

Gerede Belediyesi Kent Ormanında hız kesmeden çalışmalara devam ediyor. Esentepe’ye alternatif oluşturmak isteyen Gerede Belediyesi bu yıl içinde Kent Ormanındaki çalışmalarını tamamlayarak hizmete sunmak istiyor.

 

Gerede Belediyesinin Kent Ormanındaki çalışmaları devam ediyor. Esentepe’ye alternatif oluşturmak isteyen Gerede Belediyesi bu yıl içinde Kent Ormanındaki çalışmalarını tamamlayarak hizmete sunmak istiyor.  Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın proje hakkında bilgiler vererek;  Bu alan Gerede’mizin Kavacığın düzü diye bilinen bir bölgesi burası boş bir alandı bizde bu alanda Orman İşletme Müdürlüğü ile birlikte kent ormanı yapılması için teşebbüste bulunduk. Projemiz kabul gördü ve şu anda bir bölümü yapıldı. Gördüğünüz gibi 11 adet kamelya,2 adet oyun alanı, 2 adet seyir tepesi, spor alanı,1 adet yağmur barınağı ve ayrıca orman içinde 1000m’lik bir yürüyüş alanı yaptık. Tabi daha tam olarak bitmiş değil 2013 yılı içinde de çalışmalarımız devam edecektir. Nedir bunlar onları da kısaca açıklayalım 1 adet gözetleme kulesi, 2 adet seyir terası, 1 adet yağmur barınağı, 1 adet görevli kulübesi, 1 adette küçük mescit yapılacaktır.  Sonuçta Esentepe’ye bir alternatif oluşturduk diyebiliriz.  Bu alan şu an Orman İşletme Müdürlüğüne ait fakat görüşmelerimizi yaptık ve bu alanı bize yani Gerede Belediye’sine teslim edecekler.” Dedi.

 

İnsanların daha duyarlı olması lazım

 

Kent ormanında bir kamelyanın yıkılması hakkında ki düşüncelerini ifade eden Baygın “Kamelyamızın birini büyük bir emek harcayarak yıkmışlar, ne yazık ki bir diğer kamelyamızı da parçalamışlar. Bunların olmasını istemiyoruz bu yüzden yaz döneminde bekçi koyacağız bu konuda insanlarımızı daha duyarlı bir hale gelmeleri için çalışacağız” şeklinde konuştu.

 

Ormanlık alana da bir mesire alanı yapmayı düşünüyoruz

 

Son olarak da şehir merkezinde yapılması düşünülen Kent Park projesinden de söz eden Baygın;“Şu an orman işletme müdürlüğünün bulunduğu yaklaşık 252 dönümlük bir alan burası ve bu alanın yaklaşık 125 dönümlük alanında ağaçların bol olduğu kısımda orman işletme müdürlüğünün idari binaları ve lojmanları bulunmakta diğer kısmında ise kullanılmayan boş bir arazi var. Bizde bu boş araziye orman işletme müdürlüğünün binalarını taşıyıp diğer kısma da yani ormanlık alana da bir mesire alanı yapmayı düşünüyoruz ve imar planlarımıza bu şekilde işleyeceğiz. Ayrıca bu şekilde o ormanlık alanda yapılanmayı durdurup doğayı korumuş ve gelecek nesillere güzel bir ortam bırakmış oluruz. Bunu tabiî ki orman işletme müdürlüğümüzle anlaşarak onları da mağdur durumda bırakmadan halletmeye çalışacağız.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124