Eski Bolu valisi Rakıcıoğlu ifade verdi

Eski Bolu valisi Rakıcıoğlu ifade verdi

Tunceli Jandarma Alay Komutanı iken 3 Şubat 1994'te lojmanında ölü bulunan Albay Kazım Çillioğlu'nun dosyası derinleşiyor. Dönemin Bolu Valisi Yener Rakıcıoğlu'nun konuyla ilgili ifadesi alındı. Çillioğlu’nun...

Tunceli Jandarma Alay Komutanı iken 3 Şubat 1994'te lojmanında ölü bulunan Albay Kazım Çillioğlu'nun dosyası derinleşiyor. Dönemin Bolu Valisi Yener Rakıcıoğlu'nun konuyla ilgili ifadesi alındı. Çillioğlu’nun şüpheli ölümünü araştıran özel yetkili Malatya Savcılığı’na talimatla ifade veren Rakıcıoğlu, “cenazede kimsenin intihara inanmadığını, öldürüldüğünü konuştuğunu” anlattı. Çillioğlu raporunu hazırlayan Savcı M.T.’ye de ifade daveti gitti.

Lojmanında intihar etti diye kayıtlara geçen ancak ailesinin şüpheleri üzerine geçtiğimiz günlerde mezarı açılan eski Tunceli İl Jandarma Komutanı Albay Kazım Çillioğlu’nun ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Çillioğlu’nun cenazesinin toprağa verildiği yer olan Bolu’da o dönem Vali olan Yener Rakıcıoğlu, ‘tanık’ sıfatıyla ifade verdi. Çillioğlu'nun öldüğü 1994 yılında Düzce Bolu'ya bağlı bir ilçe olduğu için dönemin Bolu Valisi Rakıcıoğlu'nu dinleyen Savcı, eski Vali Rakıcıoğlu'na cenaze merasimi esnasında tanık olduğu olayları anlatmasını istedi. Kazım Çillioğlu'nun intihar ettiğine cenazeye gelenlerin hiçbirinin inanmadığını söylediği öğrenilen eski vali Rakıcıoğlu, "Çillioğlu çok sevilen biriydi herhalde" şeklinde ifade verdiği belirtildi.

Cenazedeki pankartı delil gösterdi

Savcı Özgür, Rakıcıoğlu’na, “Yakın çevresi ölüm vakasını intihar olarak mı kanıksadı yoksa öldürüldüğünü mü düşündü? Sizde ağır basan gözleminiz neydi?” sorusunu yöneltti. Rakıcıoğlu ise Albay Çillioğlu’nun sevilen biri olduğunu ve kimsenin intihar olayına inanmadığını ifade etti. Cenaze töreninde gördüğü kadarıyla herkesin Albay Çillioğlu’nun intihar etmediği öldürüldüğünü savunduklarını anlatan Rakıcıoğlu, defin işlemleri sırasında taşınan pankartı bu duruma delil olarak gösterdi. Taşınan pankartta, “Şehit albayımız Kazım Çillioğlu da Eşref Bitlis Paşa ve Bahtiyar Aydın Paşa gibi içimizdeki hainler tarafından öldürülmüşlerdir. Hesabı sorulacaktır” ifadeleri yer almıştı.

Olay yeri savcısı da dinlenecek

Albay Çillioğlu soruşturmasını yürüten Malatya Başsavcılığı talimatla dönemin Bolu Valisi’nin dışında Çillioğlu’nun ölümünün ardından askeri lojmana giden ve ilk tespit raporunu tutan savcı M.T.’nin de ifadesini alacağı öğrenildi. Çillioğlu’nun ölümünün ardından ilk incelemeleri yapan dönemin Tunceli savcısı M.T. halen Ankara Adalet Sarayı’nda görev yapıyor. M.T. Çillioğlu’nun raporunu tutarken meslekte 5 aylık bir tecrübeye sahipti. Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Savcı M.T.’yi ilk izlenimlere ilişkin olarak tanık olarak dinleyeceği bildirildi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.