Esnafa nefes aldıracak destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası normalleşme sürecinde esnafa yapılacak destekleri açıkladı.

Esnafa nefes aldıracak destek

Haber: N. HalidAltundal

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya geldi. Toplantıda salgının mevcut seyri, aşılama ve yeni alınan tedbirler masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası yaptığı açıklamada normalleşme sürecinde esnafa yapılacak desteklere ilişkin bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek paketinin müjdesini sizlerle paylaşıyorum. Bu hibe programıyla salgın tedbirleri sebebiyle işlerine ara vermek mecburiyetinde kalan esnaflarımıza iki grup halinde destek olmayı amaçlıyoruz. Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri düğün salonları öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız.

Destek vereceğimiz ikinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü ve otobüsçüler ile pazarcıları da dahil ettik. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan bu gruptaki vatandaşımıza da bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. Böylece iki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkarımıza 4 milyar 622 milyon liralık bir kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz.

Ayrıca salgından etkilenen tüccar, sanayici, ve büyük şirketler için de nefes kredisi adı altında kolaylık sağlayacak yeni bir adım atıyoruz. Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından açıklanacak bu destek programlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124