Evlerin üçte ikisinde deprem sigortası yok

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Marmara depreminin 14’üncü yıldönümünde zorunlu deprem sigortalı konut sayısının 5.8 milyona ulaştığını açıkladı. DASK’ın verilerine göre Bolu’da Zorunlu deprem sigortalı konut oranı yüzde 55’e çıktı.

Evlerin üçte ikisinde deprem sigortası yok
 Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Marmara depreminin 14’üncü yıldönümünde zorunlu deprem sigortalı konut sayısının 5.8 milyona ulaştığını açıkladı. Bu rakamla, Türkiye’de deprem sigortası kapsamına giren yaklaşık 17 milyon konutun yüzde 34’ü sigorta sistemine dâhil edildi. 18 Ağustos 2012’de yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu’nun katkısıyla zorunlu deprem sigortalı konutlarda bir yılda yüzde 48 artış sağlayan DASK, 2017’de 10 milyon zorunlu deprem sigortalı konut hedefliyor. DASK’ın tek bir depremdeki ödeme gücü de 7.2 milyar TL’ye yükseldi.

YASA DÖNÜM NOKTASI OLDU

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Afet Sigortaları Kanunu’nun deprem sigortasının yaygınlaşması konusunda bir dönüm noktası olduğunu belirterek, “Önceki beş yılda ortalama yüzde 8 olan yıllık artış oranında büyük bir sıçrama sağlandı. Kanunla birlikte tapu ve konut kredisi işlemlerine ek olarak elektrik ve su aboneliği işlemlerinde de zorunlu deprem sigortası poliçesi aranmaya başlandı. Poliçe kontrol noktalarının bu şekilde genişletilmesi ve tanıtım etkinliklerinin artırılması sayesinde bir yıllık sürede yüzde 48 artış sağlanarak sigortalı konut sayısı bugün 5.8 milyona yükseltildi. Ancak sigorta yıllık olarak yapıldığından ve süresi sonunda yenilenmesi gerektiğinden şu andaki en önemli gündem maddemiz bu poliçelerin devamlılığını sağlamak. Bunun için ALO DASK 125 çağrı merkezimizden süresi dolan poliçelerin sahiplerini arıyor ve yenileme yapmalarını hatırlatıyoruz. Konut sahiplerinin ve sigortayı yapan acentelerin de poliçeleri zamanında yenileme konusunda aynı duyarlılığı göstermelerini bekliyoruz” dedi.

SİGORTALILIK ORANI İSTANBUL’DA YÜZDE 45

Zorunlu deprem sigortalı konut oranının İstanbul’da yüzde 45’e, Ankara’da yüzde 43’e, Bolu ve Yalova’da yüzde 55’e, Düzce’de yüzde 52’ye ulaştığını belirten Yazıcı, sigortalılık oranının batı bölgelerinde ve daha önce önemli deprem hasarı olan illerde görece olarak daha yüksek olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2013, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124