Evli çiftlerde erkeklerin ölüm oranı kadınlardan 6 kat fazla

Evli çiftlerde erkeklerin ölüm oranı kadınlardan 6 kat fazla

TÜİK’e göre, ülke genelinde 3 milyon 155 bin 454 kadın, kocası hayatını kaybettiği için dul kalırken, sadece 537 bin 620 erkeğin karısı vefat ettiği için dul kaldığı belirlendi.

Ülke genelinde olduğu gibi 325 bin nüfuslu ilimizde de eşi vefat ettiği için dul kalan kadın sayısının, dul kalan erkek sayısından 6 kat fazla olduğu ve evli erkeklerin yaklaşık yüzde 83'ünün karısından önce öldüğü kayıtlara geçti.

dul-kadin-sayisi-her-gecen-gun-artiyor-5.jpg

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2022 yılı verilerine göre, Türkiye genelinde yaklaşık 3 milyon kadının eşi vefat ederken, evli çiftlerde erkeklerin ölme oranının kadınlara göre yaklaşık 6 kat fazla olması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi.

dul-kadin-sayisi-her-gecen-gun-artiyor-3.jpg

Kimine göre erkeklerin daha önce vefat etmesi 'kadın dırdırı ve hayatın yükü' olarak yorumlanırken, özellikle kadınlara göre ise erkeklerin eşlerinden önce vefat etmesinin erkeklerin evlendiği kadından yaşça büyük olmasından kaynaklandığı ileri sürüldü.

dul-kadin-3.jpg

Dul kadın sayısının dul erkek sayısından fazla olduğu illerden biri olan ilimiz Bolu’da ise 31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla, toplamda 18 bin 781 olan dul sayısının 15 bin 592’ini kadınlar, 3 bin 189’unu ise erkeklerin oluşturduğu belirlendi.

dul-kadin-sayisi-her-gecen-gun-artiyor-4.jpg

İlin toplam nüfusunun yüzde 4,8’ini dul kadınlar, 0,98’ini ise dul erkekler oluşturdu.

dul-kadin-sayisi-her-gecen-gun-artiyor-7.jpgdul-kadin-sayisi-her-gecen-gun-artiyor-6.jpgdul-kadin-sayisi-her-gecen-gun-artiyor-1.jpgdul-kadin-sayisi-her-gecen-gun-artiyor-2.jpg

dul-kadin-sayisi-her-gecen-gun-artiyor-8.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.