Eylemciler bu hafta içersinde Bolu’da olacak

Antalya'dan İstanbul Gezi Parkı'na yürüyüş başlatan 4 genç Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar'ı geçerek Eskişehir'e ulaştı. Yol boyunca tüm illerde GBT sorguları alınan gençlere, Burdur polisinin "Arabayla bırakalım, 'Yürüdük' dersiniz" teklifi,Afyonkarahisar'da da bölgede çok köpek olduğu gerekçesiyle bir kez daha tekrarlandı. Eylemciler Eskişehir’den sonra Ankara’ya yürüyecek. Eylemcilerin bu hafta içersinde Bolu’da olması bekleniyor.

Eylemciler bu hafta  içersinde Bolu’da olacak
 Antalya Cumhuriyet Meydanı'ndan 18 Temmuz Perşembe günü saat 24.00'de başlatılan ve İstanbul Gezi Parkı'na kadar sürecek 'Adalet Yürüyüşü', Batuhan Yücel'in ayağından rahatsızlanması üzerine Kadir Canbek, Ulaş Çakar ve Canberk Apiş tarafından 3 kişi devam ettiriliyor.Gezi olaylarında hayatını kaybeden 5 kişi, yaralanan ve şiddet görenlerin yargılanmaları için Antalya'dan yola çıkan gençler, yürüyüşlerinin 10'uncu gününde yaklaşık 430 kilometrelik yolculuk ardından Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar'ı aşarak Eskişehir'e ulaştı.


HER İLDE GBT SORGUSU

Yürüyüşleri boyunca jandarma ve polis ekipleri tarafından güvenlik açısından takip edildiklerini ve sorumluluk alanlarına göre ekiplerin görev değişimi yaptığını belirten Kadir Canbek, geçtikleri her il ve ilçe merkezinde GBT sorgularının alındığını söyledi. Canbek, "Jandarma ekipleri işlemi hızlı yapıyor, sonra yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Ancak, polis ekipleri, GBT sorgusu sırasında işlemleri çok uzatıyor ve bizi bekletiyor. Kamera çekimlerimizin yanı sıra, yürüyüşle ilgili birçok soru yöneltiliyor" dedi.

AFYONKARAHİSAR'DA DA ARAÇ TEKLİFİ

Yürüyüşleri sırasında 
Burdur'un Bucak İlçesi'nde polislerin sorumluluk alanı bitimine kadar araçla bırakmayı teklif ettiği ve "Yürümüş gibi yapar, devam edersiniz, 'Yürüdük' dersiniz" teklifi, Afyonkarihisar'da da tekrarlandı. Yürüyüşçülerden Kadir Canbek, Afyonkarahisar'da polislerin, "Bizim buranın halkı hayvancılıkla uğraşıyor. Çok fazla köpek vardır. Sizi kamp yapabileceğiniz güzel bir yere kadar araçla bırakalım" teklifinde bulunduklarını söyledi. Köpeklerin saldırması tehlikesinden bahsedildiğini belirten Canbek, "Genellikle takip nedeniyle, sorumlu oldukları mıntıkadan olabildiğince çabuk çıkmamız bekleniyor" dedi.

VATANDAŞ DESTEĞİ

Yürüyüş başlangıcından itibaren 
Antalya, Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar'da çeşitli karşılamalar düzenlendiğini hem de güzergahta karşılaştıkları kişilerin yakın ilgi gösterdiğini belirten Kadir Canbek, araçların da korna çalarak destek verdiğini anlattı. Halkın gösterdiği ilgiden moral bulduklarını dile getiren Canbek, Eskişehir'den sonraki güzergahın Ankara olduğunu söyledi.

ETHEM SARISÜLÜK'E KARANFİL

Ankara'da Gezi olayları sırasında başından vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yere karanfil bırakacaklarını yineleyen Canbek, yürüyüşlerinin 
Bolu üzerinden Gezi Parkı'na doğru devam edeceğini aktardı.
Antalya Cumhuriyet Meydanı'ndan 18 Temmuz Perşembe günü saat 24.00'te başlayan 'Adalet Yürüyüşü' 
Burdur, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Bolu,Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Gezi Parkı'nda yaklaşık 1 ay sonra tamamlanacak. 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2013, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124