Fidan, “Ürünlerde hastalık riski artmıştır”

Fidan, “Ürünlerde hastalık riski artmıştır”

Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan bir açıklama yaparak, son günlerde artan yağışlardan dolayı bazı ürünlerin zarar gördüğünü ve hastalık risklerinin arttığını söyledi.

Haber: BMA

Son günlerde gerçekleşen yoğun yağışların ardından Bolu Ziraat Odası bir açıklama yaparak çiftçileri uyardı. Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan’ın yaptığı açıklamada, ziraat mühendislerinin 10 gündür arazide denetim yaptığı belirtildi ve denetimler sonrasında toplanan verilere yer verildi. Hakkı Fidan açıklamasında şunları söyledi: “Son günlerde gerçekleşen fazla yağışlardan dolayı ürünlerde hastalık riski artmıştır. Özellikle havaların açmasından sonra nem oranının yükselmesiyle buğday ve çiftçimizin ana ürünü olan patateste erken yaprak yanıklığı, kök çürüklükleri ve mildiyö hastalığı riski artacaktır. Çiftçilerimizin bu gibi hastalıklarla mücadelede dikkat etmeleri, ürünlerini sık sık kontrol etmeleri gerekmektedir. Mümkünse hastalığa yakalanmadan tedbir almaları veya hastalık başlangıcını ilk gördüklerinde kimyasal mücadele yapmaları gerekmektedir. Bunun gibi mantari hastalıklarda hastalık etmeni yayıldığında mücadele çok zor olmaktadır. Çiftçilerimizin gerek arazi çalışmalarında verilen bilgilere, gerekse açıklamalarda verilen bilgilere önem vermeleri ve uygulamalarda geç kalmamaları gerekmektedir.”

Denetimlerin seralarda da yapıldığına dikkat çeken Fidan ayrıca, “Yöremizde bulunan sera kontrollerinde çiftçilerimizin seralarını havalandırma konusunda eksiklikleri olduğu tespit edilmiştir. Havalandırma eksiklikleri de mantari hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Üreticilerimizin seralarında mantari hastalıklarla mücadele ve besleme konularına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu konularda gerekli bilgi ve desteği odamızın satış mağazasından alabilirler” diye konuştu.

Bolu Ziraat Odası yönetimi olarak her konuda üreticilerin yanında olduklarını ifade eden Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan son olarak, “Çiftçilerimize karşı sorumluluğumuzun farkında olarak hizmetlerimizi yapıyoruz ve hizmetlerimiz bu sorumluluk duygusuyla artarak devam edecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.