Fidanlık yılsonuna kadar hizmete girecek

İlimizin fidan ihtiyacını karşılamak üzere yapımına başlanan yeni Bolu Orman Fidanlığı yılsonuna kadar hizmete girecek.

Fidanlık yılsonuna kadar hizmete girecek
Haber: S. Özge Yücel

Bolu Orman Bölge Müdürlüğüne Bağlı Merkez İlçesi Berk Mahallesi Karacasu Mevkiindeki fidanlığın şehir hastanesi yapımı ve Büyüksu Projesi kapsamında Bolu Belediyesine devri ile ilimizin fidan ihtiyacını karşılamak üzere yeni bir fidanlık tesis edilmeye başlandı.

20 bin metrekarelik kısmı tüplü fidan yetiştirmek için, 32 bin metrekarelik kısmı ekim alanı ve 8 bin 500 metrekarelik kısmı idari bina, sera, hangar, tohum çıkarma ünitesi gibi idari ve teknik bina inşaatları için ayrılan Çayırköy mevkiinde kurulacak orman fidanlığının alanı 13 bin metrekare alan ise yollar ve diğer alanlar olarak düşünülüyor ve toplamda 73 bin 500 metrekare olacak.

Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, yeni tesis edilecek orman fidanlığında yeni teknoloji ile yeni makine ve ekipman kullanılarak daha entegre bir çalışma planlandığını, yıllık 500 bin fidan üretimi hedeflendiğini belirtiyor. Hali hazırda, yapılan ihale ile idari ve teknik binaların yapımına da başlanırken, alanın kullanım parselasyonu, arazi tesfiyesi ile meyillendirme işlemi bitirilmiş durumda, drenaj sistemi çalışmaları ise devam ediyor.

Ekipler, birinci etap projenin yılsonuna kadar bitirilmesi planlandığını, yeni Bolu Fidanlığının 2019 yılından itibaren tam kapasite ile Bolu’nun hizmetinde olacağı bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124