Fındık maliyetini düşürecek proje Bolu’da devam ediyor

Fındık maliyetini düşürecek proje Bolu’da devam ediyor

Bolu'da Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bir proje kapsamında, fındık bahçelerinde maliyetleri düşürmeyi hedefleyen tek gövdeli üretim yöntemi kullanılıyor.

Yaklaşık iki yıl önce başlatılan bu projede, iş gücü ve işçilik masraflarını azaltmak amacıyla aşılama yöntemiyle tek gövdeli üretim yapılıyor. Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü bünyesinde oluşturulan serada, özellikle Giresun, Ordu ve Düzce gibi illerde yetiştirilen "Türk fındığı" adı verilen kültür fındığı için aşılama işlemi gerçekleştiriliyor.

boluda-findik-uretim-maliyetleri-icin-onemli-proje-2.jpg

Aşılama çalışmaları sonucunda başarılı sonuçlara ulaşılmış durumda. Enstitü Müdürü Mustafa Arslan, Türk fındığının tarım ve ormancılık sektörleri için önemli bir tür olduğunu belirtiyor. Kültür fındığı üretiminde işçilik maliyetlerini düşürmek için tek gövdeli üretim yöntemine odaklandıklarını ifade eden Arslan, aşılama sayesinde işçilik masraflarının minimize edildiğini söylüyor.

boluda-findik-uretim-maliyetleri-icin-onemli-proje-7.jpg

Enstitü, bilimsel bir yaklaşımla aşılama yöntemlerini ve zamanlamalarını farklı şekillerde deneyerek başarı oranını artırmayı hedefliyor. Türk fındığı ağaçlarının tek gövdeli olması, bu yöntemin uygulanmasını mümkün kılıyor ve maliyetleri önemli ölçüde azaltıyor.

boluda-findik-uretim-maliyetleri-icin-onemli-proje-5.jpg

Arslan, elde ettikleri sonuçları değerlendirmek amacıyla Türk fındığı ağaçlarının rekoltesini inceleyeceklerini belirtiyor. Türk fındığının iklim ve toprak şartlarına toleranslı olduğunu vurgulayan Arslan, aşılama yöntemiyle fındık üretiminin genişletilebileceğini ifade ediyor.

boluda-findik-uretim-maliyetleri-icin-onemli-proje-4.jpg

Enstitü, çalışmalarının sonuçlarını kamu ve özel sektörle paylaşarak bilgi aktarımını sağlayacak ve aynı zamanda çalışmalarını ulusal ve uluslararası platformlarda yayınlayarak bilimsel camiaya sunacak.

boluda-findik-uretim-maliyetleri-icin-onemli-proje-1.jpg

Bolu'da gerçekleştirilen bu proje, fındık bahçelerinde maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak adına umut vadeden bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

boluda-findik-uretim-maliyetleri-icin-onemli-proje-6.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.