Fındık toplamada 2023 devrimi

Fındık toplamada 2023 devrimi

Karadeniz, fındık üretiminin kalbi olarak bilinirken, bölgenin yenilikçi fındık üreticileri, hasatta verimliliği artırmak için file örgü tekniğini benimsiyor.

Samsun'un Çarşamba ilçesi, bu yılın fındık hasadında bu yenilikçi yöntemin popülerleşmesine öncülük ediyor.

yeni-findik-toplama-yontemi-2.jpg

Çarşamba'nın Alibeyli Mahallesi'ndeki fındık üreticisi Turgut Bozyel, fındık hasadında geleneksel yöntemlere modern bir dokunuş getirerek file örgü yöntemini kullanmayı tercih ediyor. Bozyel, "Önceleri makinelerle fındık toplamaya çalıştık, ancak artan maliyetlerle birlikte daha ekonomik ve verimli bir yöntem arayışı içerisine girdik. File örgü, bu arayışın sonucunda karşımıza çıktı. Hem maliyetleri düşürüyor hem de toplama sürecini hızlandırıyor" dedi.

yeni-findik-toplama-yontemi-3.jpg

Fındık hasadında kullanılan file örgülerin serilişi konusunda da Bozyel'den yenilikçi bilgiler geldi. "Hasat sezonu sonunda fileleri numaralandırıp saklıyoruz. Ertesi yıl kullanmak için hazır hale getiriyoruz. Bu yıl motosikletle file serme yöntemini denedim ve sonuçlar mükemmel. Teknoloji ve pratik çözümlerle üretimde verimliliği artırmayı hedefliyoruz," diye belirtti. Ancak Bozyel, file örgü yönteminin düz araziler için daha uygun olduğunu, eğimli bölgelerde zorluk yaşanabileceğini ekledi.

yeni-findik-toplama-yontemi-4.jpg

Fındık üreticileri, hasatta verimliliği artırmaya yönelik yenilikçi yaklaşımlarını sürdürse de, pazar fiyatları konusundaki memnuniyetsizlikleri devam ediyor. Umarız bu yenilikçi yaklaşım, fiyatlara da olumlu bir etki yapar.

yeni-findik-toplama-yontemi-5.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.