Genç kadın 40 yıllık usta gibi…

Genç kadın 40 yıllık usta gibi…

Çalışma dünyasında birçok sektörde artık kadınları görüyoruz. Eski zamanların aksine kadınlar iş dünyasındaki birçok sektörde kendilerine yer buluyorlar. Erkeklere oranla daha çalışkan olan kadında bakın bu kez hangi sektöre el attı.

Kadınların iş dünyasına katılımının olumlu yansımaları birçok şekilde kendisini gösteriyor. Yıllardır kalıplaşmış yargıların da kırılmasıyla kadın çalışanların iş gücü içerisinde kendilerine ayrılan alanları ve yapamazlar dedikleri işleri zorladıkları da gözden kaçmıyor.

kadin-kombi-ustasi-5.jpeg

Bu örneklerden bir tanesi de Bolu’da yaşanıyor. Kombi yetkili servisinde onarım ve bakım işleriyle ilgilenen 24 yaşındaki Sevilay Paçal, işinden son derece memnun olduğunu ve kendini sürekli geliştirmek istediğini söylüyor. Daha çok erkek çalışanların olduğu bir meslek dalında işini başarıyla yürüten genç kadın, bu mesleği severek yaptığını belirtiyor. Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı mezunu olan Paçal, kendisiyle yaptığımız röportajda şunları söyledi: “1,5 aydır bu sektörde çalışıyorum yeni başladım. Bartın Ulus Meslek Yüksekokulu çıkışlıyım, ön lisans büro yönetimi ve yönetici asistanlığı mezunuyum. Atanamadığım için boşta kalmak istemedim, kendimi geliştirmek istedim bu açıdan. Bu yüzden Vaillant Demir Döküm yetkili servisine başvuru yaptım, onlar da sağ olsun beni kabul ettiler. Daha sonra sahayı merak ettim, ilk başta ofis elemanı olarak başlamıştım. Sahayı merak ettiğim için birkaç kere arkadaşlarla dışarı servise çıktım, hoşuma gitti yapmak istedim, arkadaşlarım da destek çıktı, o yüzden bu yola girdim. Şu anlık güzel ilerlediğimi düşünüyorum.”

kadin-kombi-ustasi-8.jpeg

İşini önceden tecrübesi olmaksızın sahada arkadaşlarının yardımıyla öğrendiğini söyleyen Paçal, “ Bu işi burada öğrendim, arkadaşlarım sağ olsun gösterdiler. İlk başta merakımla başladı, daha sonra bana gösterdikleri zaman hoşuma gitti, yaparım diye düşündüm ve şu an yapıyorum. Henüz yolun başındayım ama daha iyi olacağıma inanıyorum” dedi.

kadin-kombi-ustasi-7.jpeg

Sektöre girişinin özel bir sebebi olmadığını söyleyen genç kadın, “Tamamen farklı bir iş yapıp farklı bir sektörde çalışmak istedim. Normalde kadınların her zaman yaptığı bir iş değildi, ben biraz da erkek işi yapmak istedim, bunu başarmak istedim. Erkeklerin yoğun olarak çalıştığı bir sektörde çalışmanın nasıl hissettirdiğine dair görüşlerini de aktaran Paçal: “Bence hiçbir şekilde bir zorluğu yok. Çünkü kadın isterse her zaman yapar hangi meslekte olursa olsun. Yeter ki istek olsun, azim olsun; gerisini her şekilde yapıyorsunuz zaten. Ayrımcılık olmaması gerekiyor. Hiçbir şekilde zorlanmıyorum, gücüm de gayet yerinde, bir zorluk yaşamadım. Şu anda dediğim gibi güzel ilerliyorum” ifadelerini kullandı.

kadin-kombi-ustasi-10.jpeg

İş yerindeki arkadaşlarının da kendisine yardımcı olduğunu söyleyen Paçal “Arkadaşlarım sağ olsun her zaman destekçim oldu, ‘yaparsın’ dediler. Bir sıkıntı yaşamadım. Yapamadığım zamanlarda ya da yanlış yapınca kendileri müdahale ediyor. Adım adım ilerliyorum, ekip arkadaşlarıma da rahatlık saplayıp işlerini hafifletiyorum” diye konuştu.

kadin-kombi-ustasi-9.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.