Gerede’deki kene vakaları Mercek altına alındı

Gerede’deki kene vakaları Mercek altına alındı

Vali İbrahim Özçimen, Gerede’den gelen heyet ile yaptığı toplantı da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını masaya yatırdı. Toplantıya Sağlık İl Müdürü Dursun Koç ile Tarım İl Müdürü...

Vali İbrahim Özçimen, Gerede’den gelen heyet ile yaptığı toplantı da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını masaya yatırdı. Toplantıya Sağlık İl Müdürü Dursun Koç ile Tarım İl Müdürü Mehmet Altun’u da çağıran Vali Özçimen, KKKA hastalığı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Bolu Valiliğinde Gerede’de görülmeye başlanan kene vakaları tartışılarak alınması gereken önlemler konusunda değerlendirmeler yapıldı. Toplantıya Gerede Kaymakamı Aslan Yurt, Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın ve Gerede İl Genel Meclis Üyeleri ile ilçe yetkilileri katıldı. Vali İbrahim Özçimen’in başkanlığında yapılan toplantı da, son günlerde yeniden görülmeye başlanan KKKA hastalığı ile ilgili konular görüşüldü. Görüşme sırasında Vali Özçimen, konu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi almak üzere Sağlık İl Müdürü Dursun Koç ile Tarım İl Müdürü Mehmet Altun’u da toplantıya çağırdı. Toplantıya İlimizde yapılan çalışmaları aktaran Tarım İl Müdürü Mehmet Altun, “KKKA hastalığı ülkemizde en fazla Çorum’da görülüyor. İlimizde de bu vakaların yoğun göründüğü yer Gerede ilçemiz. Biz müdürlük olarak keneler aktif dönemlerine geçmeden önce ilaçlama yapıyoruz. Bolu’da 533 noktada 107 bin 702 hayvana 6 ton 101 lt ilaç yaptık. Bu bağlamda Gerede de 95 köyde 22 bin hayvana 1 ton 352 lt ilaçlama yaptık. Çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.Sağlık İl Müdürü Dursun Koç ise ilimizde KKKA hastalığının genellikle kuzey bölgemizde olduğunu söyledi. Hastalıklı kenelerin hemen bütün hayvanların üzerine yapıştığını dile getiren Dr. Koç, “Bu artık bir gerçeklik oldu. Hastalıklı bir kene insana bulaştıktan sonra 6 saat içerisinde alınırsa genelde risk olmuyor. Bununla ilgili köylerimizde eğitim çalışmaları yapıyoruz. Kene ısırması konusunda vatandaşları ne yapmaları konusunda bilgilendiriyoruz” dedi. Vali Özçimen, ilgili daire müdürlerini dinledikten sonra kontrol, ilaçlama ve eğitim çalışmalarının sürdürülmesini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.