Gizli enflasyon Hayvan pazarını vurdu

Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte Bolu Hayvan Pazarı’nda hareketlilik başladı. Ancak alıcılar kelepir arıyor. Hayvancılıkta para kalmadığını gören üretici ise elindeki malını değerinde satmak istiyor.   ...

Gizli enflasyon  Hayvan pazarını vurdu

Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte Bolu Hayvan Pazarı’nda hareketlilik başladı. Ancak alıcılar kelepir arıyor. Hayvancılıkta para kalmadığını gören üretici ise elindeki malını değerinde satmak istiyor.   
    

     Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte, Belediye Arıtma Tesisleri’nin yanındaki yeni yerine taşınan Hayvan Pazarı’nda Kurban Bayramı hareketliliği başladı. Geçtiğimiz haftalara göre pazarda bu hafta yoğun bir satış hareketliliği dikkat çekti. Pazarda küçükbaş hayvanlar 400 ila 700 TL arasında satışa sunulurken, büyükbaş hayvanların fiyatı ise 2 bin TL ile 8 bin TL arasında değişiyor. Kurbanlıkların geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20 düşük fiyattan satıldığını belirten satıcılar, buna karşın artan yem fiyatlarından şikâyetçi.

Yem fiyatları devamlı yükseliyor

 


      Doğancı Köyü’nden Hasan Kabasakal; “Geçtimiz yıl 4 Bin TL’ye sattığımız büyükbaş bir hayvanı bu yıl 3 Bin 500 TL’ye satamaz hale geldik. Hayvan fiyatları sürekli düşüyor ama yem fiyatları yüzde 80’lere varan oranda yükseliyor. Bu gidişle bölgede hayvancılık üretimi yok denecek kadar azalacak” dedi.

       

Ekipman savurganlığı yaşanıyor      

Çepni Köyü’nden üretici Ahmet Namdar ise tarım politikalarında yanlışlara değinerek; “Köylüye çiftçiye ön ayak olması gereken tarım Kooperatifleri ve Ziraat Odası görevini yapmıyor. Örneğin ben hayvan yemi için pancar, mısır ekiyorum. Bu ürünlerden yeterli randıman alabilmem için ilgili ekipmanları kullanmam gerekiyor. Ekipman kullanmadan yapılan ekimden, istenilen düzeyde sonuç alınamıyor. Elle atılan tohumlar, ya sık oluyor, ya da seyrek, Tarımda kullanılması gereken bütün ekipmanları edinmeye kalksak bunlarda çok para tutuyor. Her çiftçinin bu ekipmanları edinmesi mümkün değil. Bu ekipmanları tarım kooperatiflerinin veya Ziraat Odamızın edinmesi, köylüye çiftçiye ücreti karşılığında kullandırması durumunda, ekipman savurganlığının önüne geçileceği gibi, otomatikman ürünlerde verimlilik aratacaktır. Bu da yemden, hayvan fiyatlarına kadar etki edecektir” diye konuştu.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124