Gölcük’e lodos bombası düştü, 10 Bin Ağaç yok oldu

Bolu’yu 1 Şubat tarihinde etkisi altına ve hızı saatte 100 kilometreyi bulan lodos yüzünden yaklaşık 10 bin ağaç yok oldu. Tabiat harikası Gölcük’ün çevresinde bulunan binlerce ağaç ise sanki bomba düşmüş gibi köklerinden sökülerek yerle bir oldu. Aladağ Orman İşletme Müdürü Gültekin Aksu, 17 yıldır Bolu’da görev yaptığını ancak bu denli büyük bir katliamı ilk defa gördüğünü dile getirdi. Köklerinden devrilen ağaçlar Gölcük’ü savaş alanına çevirirken, afeti gören vatandaşlar gördükleri manzara karşısında şok yaşadılar. Bölgede temizleme çalışmaları ise tüm hızıyla sürüyor.

Gölcük’e lodos bombası düştü, 10 Bin Ağaç yok oldu
Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu’da 1 Şubat tarihinde başlayan ve 3 gündür de etkisini sürdüren şiddetli lodos tabiatın merkezi olan Gölcük’ün çevresini adeta savaş alanına çevirdi. Boyları 35-40 metreyi bulan devasa köknar ve çam ağaçları köklerinden sökülerek yerle bir oldu. Korkunç manzara ve ağaç katliamının görüntüleri ve Zaraları her geçen gün bir bir ortaya çıkmaya devam ederken ekibiyle birlikte Gölcük Tabiat Parkının kenarlarındaki ormanlık alanda temizleme çalışması başlatan Aladağ  Orman İşletme Müdürü  Gültekin Aksu, çalışmalar ve facia hakkında şunları söyledi; “Bu sene yoğun kış sebebi ile ormanlık alanlarımız içerisinde kar yükünün fazlalığından kaynaklanan kırık devrikler oluştu. Yani dağınık vaziyette. Fakat bu şekilde toplu bir yıkım ve toplu bir zarar bu güne kadar olmadı. Kriterlerimiz gerçekleşmişti. Ama bu yıl 1 Şubat gecesinden başlayan ve 2 Şubat’ta da devam eden aşırı lodos sebebi ile özellikle Bolu çanağına bakan ormanlık alanımızın Bolu çanağına bakan yüzeylerinde yaklaşık benim tespitim 900 bin 200 rakım arası bu yükselti arası ormanlarda rüzgarın verdiği aşırı bir tahribat söz konusu. Bu tahribatta genellikle devrik ve kırık şeklinde kendini gösteriyor. Kökten devrilme yada gövdeden kırılma şeklinde. kökten devrilmeyen ağaçlar bu sefer gövdeden ağaçları kırarak zarar söz konusu oldu” dedi.

 EN ÇOK ZARARI GÖLCÜK BÖLGESİ GÖRDÜ

 Zararın en çok Gölcük çevresinde olduğunu da dile getiren  Aksu, “Bu zarardan da en çok etkilenen yerlerden bir tanesi de Gölcük Tabiat Parkının bulunduğu alanlar. Çünkü Gölcük tabiat parkı da ortalama 1100 metre rakımdı gölün bulunduğu yer. Dolayısı ile 900 ile 1200 arası bandı içerisinde kalıyor. O sebeple burada da aynı şey aynı zarar fazlasıyla burada gözüküyor. Yaklaşık 158 hektarlık gölcük tabiat parkı alanı içerisinde yaklaşık bin ile iki bin arası ağaç devrilmiş vaziyette. Şu anda biz tespitlerimizi yapıyoruz. Hepsini ölçerek damgalayarak tespitlerini yapıyoruz ve bir yandan  da halkın piknik yapmalarını tehlikeli olduğu gerekçesiyle bölgeden uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Şu anda temizleme çalışmamız olduğu için bazı ağaçlar tam olarak devrilmediği için tehlike yaratıyor. Bunun için piknik yapılması çok tehlikeli. Vatandaşlarımızın üzerine bu devrik ağaçlar düşebilir” diye konuştu.

 YAZ AYINDA OLSAYDI FELAKET YAŞANIRDI

 Lodosun etkisiyle büyük bir yıkım olduğunu ve bölgede yaklaşık 10 bin ağacın devrildiğini de dile getiren Aksu, açıklamasını şöyle tamamladı; “Şayet bu tür lodos yaz aylarında vatandaşların piknik yaptığı sırada olsaydı sadece ağaç yıkım değil insanlarında canına mal olabilirdi. Bu durum bir sevindirici. Şu anda sahada 20 kişi civarında işçi çalışıyor. Bu 20 kişinin 10-12 tane kesim motoru olan yanında yardımcıları olmak üzere 2 traktör de hizmet vermekte. Yarından itibaren iş gücü ve ekipman sayısı artakacaktır. 20 kişi civarında bu ekiple tamamen bu gölün etrafında konuşlandık. Göl etrafı bittikten sonra da dışarıya doğru açılacağız. Bizim işletme müdürlüğümüz alanı içerisinde kırık devrik olarak değerlendirecek olursak. Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde bu rüzgârın bize verdiği tahribat 10 bin metreküpün üzerindedir. Ağaç olarak bakacak olursak sadece bu gölcük alanı içerisinde yaklaşık bin ağaç diyebilirim. Tahmini konuşuyoruz ama tetkik neticesinde çanak olarak bakacak olursak yaklaşık 8-10 bin ağacı devrilmiş durumda. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  Bu şekilde toplu devrik olana rastlamadık. 2002 yılında da oldu ve her yıl lodos sebebi ile ağaçlar kırılır yıkılır ama böyle toplu bir vaziyette olanı ilk defa görüyoruz diyebilirim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2015, 10:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ibrahim aslan karacasu
ibrahim aslan karacasu - 6 yıl Önce

evet bende 35 yıldır burdayım böyle bir felaket görmedim müdürümüzün dediği gibi dahada artabilirdi özverilili bi şekilde çalışıyoruz müdürümüz de her daim yanımızda bizleri hiç yalnız bırakmıyor saolsun her yerde bizi yönlendiriyor

ibrahim aslan
ibrahim aslan - 4 yıl Önce

yol açmaçalışmaları ile çekilen fotoğraflarımızı faceye koymamış müdür bey

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124