“Gölcük’ün katledilmesine Seyirci kalamayız”

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan Gölcük Tabiat Parkının belediye meclisinde alınan kararla imara açılmak istendiğine dikkat çekerek; “Gölcük konusunda eylem yapmamız gerekiyorsa eylem yaparız. Mahkemeye götürmemiz gerekiyorsa mahkemeye götürürüz” dedi.

“Gölcük’ün katledilmesine  Seyirci kalamayız”
 CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan haftalık basın toplantısını parti binasında gerçekleştirdi. Taksim Gezi Parkı olaylarının üzerinden 21 gün geçmesine rağmen Başbakan Erdoğan’ın tavırlarının değişmediğini söyleyen Özcan, “Sayın başbakan topladığı kalabalıklarla toplumun diğer kesimlerine gözdağı vermek istiyor.”Dedi. Daha sonra sözü Gölcük’e getiren Özcan; “Gölcük Tabiat Parkı belediye meclisinde alınan kararla imara açılmak istenmektedir. “Gölcük Bolu’nun gözbebeği olan, turizm alanlarından bir tanesi. Uzun yıllar TRT’nin ana haber bülteninde Gölcük’teki ev damgasını vurmuştu. Türkiye’de herkes tanıyordu. Ancak Gölcük’te geçtiğimiz yıl itibarıyla birdenbire yapılaşma başladı. Önce sözde Boluspor’a verildi. Şimdide Gölcük’te sessiz sedasız bir yapılaşma başladı. İki adet konaklamalı tesis yapıldı. Bunun sayısının önümüzdeki günlerde bu tip evlerin sayısının 26’ya çıkartılacağı söyleniyor. Yine Gölcük bölgesinde büyük ölçekli otel yapılacağı söyleniyor. Orada bir doğa katliamı gerçekleşecek bu projelerin tamamı hayata geçerse. Bolu Valisi burada yapılanlardan ne ölçüde haberdar? Bu soruların cevabını da bekliyoruz. Arkadaşlarımız yerinde tespitler de yapacaklar ve Gölcük’ün imara açılma konusunu TBMM’ye kadar taşıyacağız. Bolu’nun Gölcüğü’nün Boluluların elinden alınmasına, orada çevre katliamı yapılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu. Özcan “Gölcük konusunda eylem yapmamız gerekiyorsa eylem yaparız. Mahkemeye götürmemiz gerekiyorsa mahkemeye götürürüz” biçiminde konuştu.

 

“Abant’ta büyük bir ağaç katliamı yaşanabilir”

 

Abant Tabiat Parkı'na yeni bir karayolu yapılması planlandığını ve büyük bir ağaç katliamıyla karşı karşıya kalınacağının altını çizen Tanju Özcan “Abant’a yeni bir yol açma çalışmaları var. Karayolları nezdinde çalışmaları takip ediyorum. Bir yol yapmak istiyorlar Abant’a, Mudurnu yolunu kapatmak suretiyle. Eğer bu projeyi her yönüyle onaylatabilirlerse uzmanların tahminine göre 80 bin ile 100 bin ağaç kesilmesi gerekiyor bu yolun açılması için. Ben bugünden uyarıyorum, iktidar partisi yetkililerini. Bu yolun açılması için büyük gayret gösterdiklerini görüyorum, bunun nedenini de bilmiyorum. Birilerine söz mü verdiler? Ankara’dan baskı mı var? 80-100 bin ağaçtan bahsediyoruz. Bu ağaçların kesilecek olmasını görmezden geliyorlar, bizde bu yolun açılmaması için uğraş içerisinde olacağımızı, kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu yapılanları bilmiyoruz zannetmeyin, bugüne kadar takip ettik, bundan sonrada takip edeceğiz. Gezi Parkı’na da 3 tane ağaç kesilecek diye milyonlar ayağa kalktı. Abant Tabiat Parkı dünyanın en güzel yerlerinden birisi. Buranın ev sahibi biz Bolulularız. Hiçbir şekilde Gezi Parkı’nda 3 ağacın kesilmesine izin vermeyen Türkiye’deki duyarlı kitleler, Abant’taki 80-100 bin ağacın kesilmesine asla izin vermeyecektir. Bu konuyla ilgili de TBMM Çevre Komisyonunun bilgilendirilmesi amacıyla bir yazı yazacağım, durumu özetleyeceğim.” dedi.

 

 


Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2013, 21:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
PARTİLİ
PARTİLİ - 8 yıl Önce

konuşmayı bırakıp eyleme deçin boluyu ayağa kaldırın

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124