Güneş balçıkla sıvanmaz

Çanşaberk, Karaçayır, Okçular mahalleleri ve Berk, Ilıcakınık, Çayırköy köyleri ve Karacasu Beldesi’nin belirli bir bölümünü kapsayan yerlerde uygulanan 18.madde uygulamaları Encümen Kararı ile iptal edildi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan “Aklın yolu birdir “ dedi.

Güneş balçıkla sıvanmaz
 Haber; Duygu Kaya

Her hafta Pazartesi günü gerçekleştirdiği basın toplantılarından birini yapan CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan’ın gündeminde yine İmar yasasının 18.madde uygulamaları vardı. Özcan; ‘’Biliyorsunuz ben arkadaşlarım belediye meclis üyelerimiz bir konuyu dile getirmiştik. Demiştik ki 18. madde uygulamaları ciddi sıkıntılara yol açtı. Hatta bu konuda ben belediye başkanı hakkında başbakana şikâyette bulunmuştum. Ön soruşturma açılmıştı ve müfettiş gönderilmişti. Biz belediyeye şu çağrıda bulunmuştuk son yapılan 18. maddeyi iptal edin. Daha önce yapılan 18 uygulamalarını da denetlemek üzere bir komisyon incelesin demiştik. Belediye buna şiddetle karşı çıkmıştı. Hatta 18 uygulamaları konusunda bilgilendirme toplantısı yaptılar. Toplantıyı yapan ise tutuklanan belediye başkanlığı görevlisiydi. Tüm bu yaşananlar sonucunda belediye ters adım attı. Bolu belediye başkanlığı artan toplumsal baskı neticesinde bir tebligat yaptı.

Bizim başından beri savunduğumuz usulsüzdür dediğimiz 18 uygulamaları dikkate alınarak Bolu belediyesi tarafından iptal edilmek zorunda kalmıştır. Binlerce insan mağdur oldu bu uygulamalardan. Biz aylardır aklın yolunun bir olduğunu söylüyorduk. Geri adım atılmasını istiyorduk sonuç dediğimiz gibi oldu. Özellikle son 5 yılda belediye başkanının uyguladığı 18 uygulamalarının mercek altına alınması lazım. Bağımsız bir komisyon oluşturulsun. Baro başkanlığı bu heyete hukukçu görevlendirsin, inşaat mühendisi tahsis edilsin, mimarlar odasından bir temsilci istensin. İktidar ve muhalefetten bu işlerle ilgilenen bir komisyon oluşturulsun. Başta MHP olmak üzere diğer partilere de yazı yazılsın onlarda bu komisyonda temsil edilsin. Bu oluşturulan komisyon incelemelere başlasın bakalım mağduriyetler oluşmuş mu?” dedi.

 

“Vatandaşın tepkisi dikkate alınmalı”

“Vatandaş daha önce bu kadar büyük somut bir tepki ortaya koymamıştı” Diyen Özcan;” Bu somut tepki sonucu son 18 uygulaması iptal edildi. Daha öncekileri de böyle somut bir şekilde inceletebiliriz. Herhangi bir hukuksuzluk olmamıştır sonucu ortaya çıkarsa biz CHP olarak bu defteri kapatırız. Daha önce söyledim iptal edilen 18’ler belediye encümen kararı neticesinde yapılır ve ihale ile bir firmaya verilir. Genellikle firma şehir dışından olur. Şimdi yanlış yapıldığını kabul ediyor ve iptal ediliyor. İptal edildiği için bu firmadan paralar geri alınacak mı? Bizim ödenen paralarımız ne olacak. Yoksa Bolu belediye başkanı parayı cebinden mi verecek. Bundan önceki 18’lerin tekrar incelenmesi lazım. İncelenmezse Bolu belediye başkanı 18 uygulamalarında yapılan şaibeyle yoluna devam etmiş olacak.” Biçiminde konuştu.

 

“Delil Olmadan Kimseyi Karalayamam”

Bolu Olay gazetesi yazı işleri müdürü Hakan Karacaören’in “Belediye meclis üyelerinden 18. madde uygulamasının bizzat yapılmasına önayak olan AK Partili ya da CHP’li meclis üyeleri var mı? Şeklindeki sorusunu yanıtlayan Özcan “Bildiğim kadarıyla CHP gurubundan doğrudan ya da dolaylı olarak 18.madde uygulamasına karışan bir belediye meclis üyesi arkadaşımız yoktur. Belediye meclis üyeleri Bolu belediyesinden doğrudan veya dolaylı iş isteyemez. O yüzden Bolu Belediyesinin 18.madde uygulamalarının belediye meclis üyeleri tarafından yapılması söz konusu değildir. Bu güne kadarda ne bizim gruptan ne AKP grubundan belediye meclis üyelerin bu işte görev aldığına dair elimde bir bulgu yok. Bulgu olmadan da kimseyi karalayamam. Eğer yapmışlarsa benim kanaatimce bu görevi kötüye kullanma suçudur. Belediye meclis üyeleri ihale alamaz, ihale veya taahhüt işlerinde takipte de bulunamazlar. Belediye yasası çok açıktır.” Dedi.

 

Seçim barajı % 3 olmalı

Karacaören’in CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun TBMM'ye verdiği ve seçim barajını yüzde 3'e düşüren kanun teklifinin Salı günü oylanmasıyla ilgili sorusunu da yanıtlayan Özcan;"Bu barış ve demokrasi isteyenlerle istemeyenlerin sınavıdır.% 10’luk seçim barajı çok yüksek bir barajdır. Çağdaş ve modern ülkelerde seçim barajı ya % 5 ya da % 3’tür.Aynı uygulamanın CHP olarak Türkiye’de de geçerli olmasını istiyoruz. Eğer oylama bizim istediğimiz şekilde sonuçlanırsa bu demokrasinin başarısı olur” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2013, 20:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124