Günübirlik karalamalara yeni düzenleme

Günübirlik karalamalara yeni düzenleme

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) İl Temsilcisi İlyas Özçelik, günübirlik kiralanan evler üzerinden vergi alınması amacıyla başlatılan yeni düzenlemelere destek verdiğini açıkladı. Bu sayede kaçak kiralamanın önlenmesi planlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un başlattığı mevzuat çalışmasına dair konuşan Özçelik, günübirlik kiralanan evlerde, kira bedellerinin düzenli bir şekilde vergilendirilmesi ve kiracıların kimlik bilgilerinin ilgili yetkililere bildirilmesi gerektiğini vurguladı.

Özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yoğun olarak görülen günlük kiralama işlemleri, yasal düzenlemelerle kontrol altına alınarak vergi kaçağının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Özçelik, "Bu hem düzeni sağlamak hem de kayıp kaçağı önlemek adına yapılan bir şey. Vatandaşın orada kiralık verdiği zaman aldığı paranın vergisini ödemesi gerekecek. Dolayısıyla her şey kayıt altında olacak," dedi.

69685.jpg

Yeni düzenlemeyle, günlük kiralama işlemlerini ticaret olarak yapan işletme sahiplerine sertifika verilmesi öngörülüyor. Özçelik, bu düzenlemenin kontrol ve vergi toplama noktasında daha uyumlu bir süreç sağlayacağını belirtti.

Bu adım, Türkiye genelinde günlük kiralama işlemlerinin daha şeffaf ve yasal bir zemine oturtulmasının yanı sıra, devletin vergi gelirlerinin artırılmasına da katkı sağlayacak. Emlak ve turizm sektöründe daha düzenli bir yapılanmanın oluşturulması, tüketicilerin ve işletmecilerin haklarının korunması anlamında önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.