Hacamat gibisi yok

Alternatif tıbbın önemli unsurlarından Hacamat teknoloji çağında popülerliğini korumaya devam ediyor.

Hacamat gibisi yok
 Haber; Ayşe Muş

 

Bolu’nun tarihi mekânı Taşhan’da üzerinden 1400 yıl geçmesine rağmen Hacamat tedavisi

halen uygulanmaya devam ediyor. Hacamat, bağışıklık sistemini felç eden kirlenmiş, kan özelliğini kaybetmiş sıvının vücuttan çeşitli yöntemlerle atılması olarak tarif ediliyor. Hz.Muhammedin yaşarken uyguladığı ve tavsiye ettiği bir yöntem olan Hacamat Taşhan’da halen uygulanmakta. Bay ve bayanlara ayrı olmak üzere uygulanan bu yöntem teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda varlığını korumaya devam ediyor. Hacamat kısaca vücutta hastalıklara neden olan kirliliğin dışarı alınması işlemi olarak tarif ediliyor. Hacamat tedavisi Genellikle iki omuz arasından, sırttan, başın arka tarafından yahut vücudun herhangi bir yerinden bardak veya boynuzla alınarak yapılıyor. Hacamat ağrısız, acısız, yatak istirahatsız, iş gücü kaybı olmadan tatbik olunan hastalıklardan korunmanın ve sağlıklı yaşamanın en kolay yolu olarak ifade ediliyor. Hacamat, vücudun dışarıya atamadığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller, toksinler ve kullanılan ilaçların vücutta bıraktığı kalıntıların dışarı alınması işlemi olarak tanımlanıyor. Öz kültürümüzde binlerce yıldır kullanılan bir tedavi şekli olma özelliğini taşımaktadır. Hacamat İslam ülkelerinde çok yaygındır ama faydası  bilim adamları tarafından kanıtlanan ülkelerde de  uygulanmaktadır. Çin’den Avustralya’ ya kadar bütün dünyada kullanılan önemli bir  tedavi yöntemidir. ‘Hacamat’ kelimesi Arapça ‘emmek,’ anlamına gelmektedir. Ayrıca  ‘normal formuna getirmek’ anlamlarını taşır. Hacamat derinin bir neşter yardımıyla çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesi şeklinde yapılır. Özellikle ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere yapılır.

Hacamat'ın ruhi ve uhrevi faydaları

 

Hacamat olan kişilerin anlama ve anlayış kabiliyetleri artar. Analitik düşünme yetenekleri, hızla karar verme yetenekleri artar. Çağımızın hastalığı depresyonun etkilerini ortadan kaldırır. Hacamat yaptıran kişiler zamanla iç dünyalarında kendileri ile barışık, sosyal çevresi kuvvetli birisi haline gelirler. Bunun nedeni kaygı ve endişelerden arınmış herkesin çevresine enerji ve huzur yayması olarak açıklanıyor. Pozitif enerji de denilen dengeli, sükûnet hali olur.

 

Hacamat ile ilgili hadisler

1- Ebu Kesbe el-Enmari radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam basindan ve iki omuzu arasindan hacamat olur ve: "Kim bu kandan akitirsa, herhangi bir hastalik için, bir baska ilacla tedavi olmasa da zarar gormez!" buyururdu." Ebu Davud, Tibb 4, (3859); Ibnu Mace, Tibb 21, (3484).

2- Muhammed'in bizzat kendisi Ebu Taybe adında bir Haccam'a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccama ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)"(Buhari, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebu Davud Nikah 26, Tıb 3)

3- Muhammed bin Abdullah ‘ Her kim ayın on yedi on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa kan hücumundan dolayı meydana gelen bir çok hastalıklardan şifa bulur.’ buyurmuşlardır. E. Davud Tıp H. 3861; Tirmizi Tıp H. 2051

 
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 21:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
FATIH KURT
FATIH KURT - 6 yıl Önce

bolu nun neresinde adres

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124