Haydi, Bolu göster kendini

Haydi, Bolu göster kendini

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından Bolu Valiliği, Bolu İl Özel İdaresi, Bolu Belediyesi, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Bolu ili Kadın Girişimciler Kurulu işbirliği ile düzenlenen...

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından Bolu Valiliği, Bolu İl Özel İdaresi, Bolu Belediyesi, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Bolu ili Kadın Girişimciler Kurulu işbirliği ile düzenlenen "Marka Kent Bolu Logo ve Slogan Yarışması" nın tanıtımı Bolu Valiliğinde gerçekleştirildi.

 

MARKA tarafından Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bolu İl Özel İdaresi, Bolu İl Genel Meclisi,Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, ve Bolu İli Kadın Girişimciler Kurulu iş birliği ile düzenlenen ‘Marka Kent Bolu Logo ve Slogan Yarışması’nın duyuru toplantısı basın mensuplarının katılımı ile yapıldı. Yarışma duyurusunda bir konuşma yapan Vali Özçimen, Bolu’nun markalaşması adına yapılan bu yarışmanın son derece önemli olduğunu kaydetti. Bolu Valiliği Abant Toplantı Salonu’nda yapılan yarışmanın tanıtım toplantısına Vali İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitei Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, Bolu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Davarcıoğlu ve Kurul Üyeleri, MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan ve gazeteciler katıldı. Toplantıda Bolu’nun güzelliklerinden bahsederek konuşmasına başlayan Vali İbrahim Özçimen “Bolu, çok eski dönemlerden beri varlığını devam ettirmiş, birçok kültüre ev sahipliği yapmış ve dünya üzerinde ender rastlanan doğal güzelliğini bugüne kadar korumuş bir şehirdir. Şehircilik anlamında bakıldığında etrafındaki yerleşim alanlarına kıyasla küçük bir şehir olarak kalmış fakat şehirlilik kültürü ve anlayışı yerleşmiş olma keyfiyetini korumuştur. Bolu iki büyük metropol arasında olmasına rağmen doğal güzelliğini muhafaza etmiş bir şehirdir. Diğer yandan eşsiz doğal güzelliği ile Dünya’nın da göz bebeği olan Abant, Kartalkaya, Yedigöller, Gölcük gibi mekânlar da “Bolu” adının Türkiye ve dünyada duyulmasını sağlamıştır. Bunlara ilaveten Bolu’nun çeşitli yerlerinde bulunan doğal mineralli su ve termal su kaynakları sayesinde Bolu’nun sağlıklı bir yaşamın merkezi olma yolundaki adımları da somutlaşmaktadır. Bolu’nun İstanbul, Ankara gibi metropol şehirlerle birlikte Kocaeli ve Sakarya gibi Büyükşehirlerin hinterlandı içerisinde yer alması şehrin coğrafi-jeopolitik avantajlarıdır. Ayrıca birçok turizm türünün büyük olanaklar eşliğinde bölgede var olduğu görülmektedir.”dedi. Konuşmasında ilimizin turizm potansiyelinden de bahseden Vali Özçimen, “Doğu Marmara bölgesine 214.761 yabancı 1.598.594 yerli turist gelmektedir ve bölgedeki toplam yatak sayısı 21.315 dir. Bölge içinde 5873 adet toplam yatak sayısı ve 486.920 yerli turist sayısıyla en fazla turist çeken il Bolu’dur. Bolu ayrıca Bölge’de en fazla çok yıldızlı otele sahip olan ildir. Abant, Kartalkaya, Esentepe, Sarot, Karacasu gibi turizm merkezlerinde çok yıldızlı oteller ve devre mülk tesisler mevcuttur. Abant’ta bulunan otellerde toplam 700 yatak sayısı bulunmakta ve bir yıl içinde yaklaşık 200.000 ziyaretçi gelmektedir” şeklinde konuştu.

 

Bu yarışma çok önemli

Vali Özçimen konuşmasının sonunda ise yarışmanın önemine değindi ve bu yarışmanın basın-yayın organları ile iyice duyurulması gerektiğini söyledi. Yarışmanın Bolu’ya hayırlı olması temennisinde de bulunan Vali Özçimen, “ Planda her ilin ayrı bir tanımsal kimliği (logosu, rengi, sloganı) olmasının üzerinde durulmuş ve Bölge Planında yer alan “Marka ürünlerin geliştirilmesi, yerel markalaşmanın sağlanması ve tanıtımı” hedefi kapsamında bölge de bulunan her il için kendi kültürel ve doğal kaynaklarını en iyi şekilde temsil eden ortak bir değerin olması konusunda çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında, Bolu için “Logonu Tasarla, Sloganını Yaz, Bolu’yu Geleceğe Taşı” temasıyla Bolu’nun kendi logo ve sloganını bulması için yarışma düzenlenmiştir. Yarışmaya katılım bütün dünyadan olabilecektir. Sözlerime son verirken katılımlarınız için teşekkür ediyor, yarışmanın Bolu’ya hayırlı olmasını diliyorum. Yarışma katılımı özendirme konusunda sizlerin gayretlerinin önemli olduğunu da belirtmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Birinci 7.500 TL alacak

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bolu Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ömer Faruk Zorlu ise  Doğu Marmara Kalkınma Ajanslarının kuruluşundan bu yana Bolu’da ve bölge genelinde hızlı bir şekilde bölgesel kalkınma çalışmalarına devam ettiğine dikkat çekerek; “Bu doğrultuda, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), 2010-2013 TR 42 Doğu Marmara Bölge Planı Kapsamında yürütülen Bolu'nun "Marka Değerlerinin" kentlilik bilincinin oluşturulması, geniş kitlelere duyurulması, tanıtımı ve kamuoyunda benimsenmesini sağlamak amacıyla "Marka Kent Bolu Logo ve Slogan Yarışması" düzenleyecektir.Yarışma sonucunda halk oylaması ile belirlenecek logo ve slogan çalışması Bolu'nun genel kabul görür logo ve sloganı olarak kullanılacaktır.” Şeklinde konuştu. Yarışma’nın Koşulları hakkında bilgi veren Zorlu; “Logo ve slogandan oluşan tasarımlar bölgesel değil Bolu'yu kapsayacak şekilde olacaktır. Yarışmaya amatör veya profesyonel herkes katılabilir. Yarışmaya katılım ücretsizdir. İstekliler yarışmaya, en fazla 2 (iki) çalışma ile katılabilecektir.” Dedi. Teslim edilen çalışmaların Seçici Kurul tarafından değerlendirileceğini ve halk oylamasına sunulmak üzere 5 çalışmanın seçileceğini de sözlerine ekleyen Zorlu; “ Bu 5 çalışma halk oylamasına sunulacak ve halk oylaması sonucunda dereceye giren yarışmacılara verilecek ödüller aşağıdaki gibi olacaktır.

Birinci çalışmaya 7.500 TL, İkinci çalışmaya 5.000 TL, Üçüncü çalışmaya 3.000 TL verilecektir. Halk oylamasının yapılma usul ve şartları Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği tarafından belirlenecektir.” Şeklinde konuştu. Yarışma Takvimi hakkında da bilgi veren Zorlu” Son Teslim Tarihi: 30 Eylül 2011 saat 17.00, Seçici Kurulun Değerlendirmesi: 3-7 Ekim 2011, Halk Oylaması: 7 Ekim - 7 Kasım 2011,

Halk Oylamasının Sonuçların Açıklanması ise 7 Kasım 2011” tarihinde olacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.