Her derde deva!

Kronik bel ağrısı ve romatizma başta olmak üzere Bolu Kaplıcaları'nın şifalı suları her türlü ağrıya ilaç etkisi yapıyor; cilt ve sindirim sorunlarını gideriyor...   Yeşilin her rengini bünyesinde...

Her derde deva!

Kronik bel ağrısı ve romatizma başta olmak üzere Bolu Kaplıcaları'nın şifalı suları her türlü ağrıya ilaç etkisi yapıyor; cilt ve sindirim sorunlarını gideriyor...

 

Yeşilin her rengini bünyesinde barındıran Bolu, şifalı sularıyla da sağlığı yeşertiyor! Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan kaplıcaları, şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Karacasu mevkiindeki ormanlık alanlarda kurulu olan kaplıcaların suyu, kükürt içermesi bakımından öne çıkıyor. 

HER HASTALIĞA İYİ GELİYOR 
Şifalı sular, sinir hastalıkları ve kadın hastalıkları başta olmak üzere kronik bel ağrısı, romatizma, eklem ağrıları, cilt ve sindirim sorunlarına ilaç etkisi yapıyor. Çamur banyoları ağrılara iyi gelirken,kaplıca suyu içme kürü olarak kullanıldığında iç hastalıklarına derman oluyor. 
Bolu kaplıcalarından bazıları şöyle: 
  Karacasu kaplıcası: Bolu'nun en meşur kaplıcasıdır. Ormanlarla kaplı dağın eteğinde yer almaktadır. Siyatik, böbrek hastalığı, kadın ve cilt hastalıklarında yararlı olduğu belirlenmiştir. 
  Babas Kaplıcası: Kaplıca suları, travertenler arasından çıkmaktadır. 55 dereceye kadar çıkan sıcak suyu metabolizma hastalıkları ile romatizma, sindirim ve böbrek rahatsızlıkları üzerinde olumlu sonuçlar vermektedir. 
 Sarot Kaplıcası: Acı sular grubuna girmektedir. İçme kürü şeklinde kullanıldığında idrar yolu ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. 
 Bağlum (Kesenözü) Kaplıcası: Kaplıca suyu banyo olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Mide, safra kesesi, solunum ve dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. 

KAPLICALAR HANGİ HALLERDE SAKINCALI?
Ateşli hastalıklara tutulanlar 

Ameliyat geçirmiş, açık yarası olanlar 
Kanamalı hastalığı bulunanlar 
Kanserliler, tüberküloz hastaları ve saralılar 
Hamile kadınlar, doğum yapmış loğusa kadınlar ve adetli kadınlar 
Yüksek ve değişken tansiyonlu olanlar 
Yaşı küçük olanlar ve zararlı akıl hastaları 

BAŞARILI OLMASI İÇİN BUNLARA DİKKAT!

Doktor önerisiyle kaplıcaya gidilmeli 

Tok karnına kaplıcaya girilmemeli 
Şifa verici özelliklerinin bozulmaması için sabun, şampuan, krem vb. kullanılmamalı 
Vücut tarafından şifanın kabul edilmesi için suyun içinde hareketsiz kalmak önemli 
Günde 2 kereden fazla kaplıcaya girilmemeli 
Tedavi süresince vücut üşütülmemeli 
Banyo sonrası istirahat edilmeli 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124