Her yer Mısır Her yer direniş!

Bolu’da, Mısır'da darbe yönetimi tarafından katledilenler için cuma namazı sonrasında gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabi cenaze namazından sonra grup adına açıklama yapan Bolu İnsan Hakları ve Hizmet Derneği (İHH) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Koçak Mısır'da yaşanan olaylara sessiz kalınmaması gerektiğini belirtti.

Her yer Mısır Her yer direniş!
 Mısır’da yaşanan katliama bir tepkide Bolu’dan geldi. İHH Bolu şubesinin organize ettiği ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği yürüyüş öncesinde yüzlerce kişi önce darbe yönetimi tarafından katledilenler için Büyük Cami’de cuma namazı sonrasında gıyabi cenaze namazı kıldılar. Daha sonra burada bir açıklama yapan Bolu İnsan Hakları ve Hizmet Derneği (İHH) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Koçak “Mısır’da geçtiğimiz ay yapılan askeri darbenin ardından darbecilerin sivil halka yönelik baskı ve şiddete yönelik tavırları giderek artmış ve toplu katliamlar başlamıştır. En son 14 Ağustos Çarşamba günü sabahın erken saatlerinde General Sisi ve yardakçılarının emriyle başta Nahda ve El Adeviyye meydanları olmak üzere barışçıl gösterilerde bulunan halkın üzerine helikopter, keskin nişancılar, tanklar ve zırhlı araçlarla saldırıda bulunulmuş ve bu saldırılarda binlerce kişi şehit olmuş ve yaralanmıştı. Bütün dünyanın gözü önünde ve tüm dünya medyasında adeta bağıra bağıra geliyorum diyen bir katliamın önlenmesi mümkün değil miydi? Demokrasi havarileri ve İnsan Hakları komiserleri nerede? Binlerce Mısırlı Müslüman’ın kanı bir beyaz adam etmez mi? Mısır’daki katliam, başta BM Güvenlik Konseyi ve Avrupa Birliği olmak üzere uluslar arası kuruluşların değerler açısından iflas ettiğini bir kez daha ortaya koymuştur.” Dedi.

 

Yaşananlar bir insanlık suçudur

 

 

“Silahsız, sivil ve barışçıl gösterilerin üzerine kurşun yağdırmak tam bir insanlık suçudur.” Diyen Koçak; “Mısır’da darbeye ve zorbalığa direnenler sadece Mısır’ın siyasi tarihi açısından değil, tüm insanlık için daha şimdiden destan yazmışlardır. Musa’nın Firavun’a karşı ölümsüz mücadelesini günümüzde ortaya koyan çağdaş Musa’lara selam olsun diyor ve bu kutlu mücadelelerini saygı ve takdirle karşılıyoruz. Sivil, silahsız ve barışçıl mücadeleyi sürdüren Mısır halkına karşı çağdaş Firavunluğa soyunan General Sisi’nin bu katliamlarına sessiz kalan, ikircikli tavır sergileyen ve hatta destekleyen tüm kişi, ülke ve güçleri lanetliyoruz.” Biçiminde konuştu.

 

“Mısırlı kardeşlerimiz yalnız değiliz”

 

 

Koçak sözlerini şu şekilde tamamladı; “Bilinmelidir ki bu direniş Mısır halkını aşıp, tüm dünya mazlumlarının ve hakkını arama mücadelesi verenlerin direnişidir. Bu direniş kırılmamalı ve amacına mutlaka ulaşmalıdır. Yüz yıllık makus talihimizi yenerek gerçek anlamda bağımsızlık, özgürlük ve hukuk ekseninde irademize sahip çıkma mücadelesidir. Küresel cuntanın topyekun savaşına karşı tüm dünya mazlumlarının direnme meşalesi Mısır halkı tarafından büyük bedeller ödenerek yanmaya devam etmektedir. Bu meşalenin söndürülmesine fırsat verilmemelidir. Hepimiz, her yerde ve meşru olan bütün yollarla Mısır halkının bu meşru, haklı ve onurlu mücadelesine katkıda bulunmalıyız. Halkımızı ve hemşehrilerimizi bu konuda daha çok duyarlı olmaya, yapılacak etkinliklere daha güçlü bir şekilde sahip çıkmaya ve Mısırlı kardeşlerimizin yalnız olmadıklarını hissettirmeye çağırıyoruz. Bu vesileyle katliamı gerçekleştiren ve işbirliği yapanları bir kez daha lanetliyoruz. İradesine ve haklarına sahip çıkmak için meydanlarda bulunmaktan başka suçu olmayan Mısır’lı mazlum kardeşlerimizden şehit olanlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve şehit yakınlarına Allah’tan sabır ve metanet diliyoruz.”


Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2013, 21:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziya Demir
Ziya Demir - 8 yıl Önce

umarım sisi sizi izliyordur.tavrını da bolu'daki yürüyüşe göre değiştirir!

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124